Purina Cat Chow

Purina Cat Chow

Choroby układu moczowego wśród kotów, niestety zdarzają się coraz częściej. Są to dolegliwości wyjątkowo trudne do prawidłowego zdiagnozowania oraz leczenia, często idą w parze z szeregiem innych zaburzeń funkcjonowania organizmu zwierzęcia, które skutecznie odciągają uwagę właściciela i lekarza od prawdziwych przyczyn złego samopoczucia pupila. Jak zatem zapobiegać chorobom cewki i pęcherza moczowego u kotów? Co je powoduje? Czym grozi bagatelizowanie początkowych symptomów tych chorób? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

Choroby układu moczowego u kotach rozwijają się na dwa sposoby. Pierwsze z nich powodują częstomocz, drugie powiązane są z zatrzymaniem przeznaczonego do wydalenia płynu w organizmie- krótko mówia dolegliwości uniemożliwiają kotu zrobienie siku. Prawdopodobieństwo, że pupil zachoruje wzrasta wraz z wiekiem zwierzęcia. Istnieją grupy kotów szczególnie narażone na choroby układu moczowego. Skłonności do upośledzeń w jego pracy mają koty płci męskiej, z nadwagą lub doświadczające stresu. Dolegliwości te męczą  także koty domowe, które korzystają z kuwet i nigdy nie wychodzą na dwór. 

Choroby układu moczowego- czyli zapalenia, które zaliczają się do stanów przejściowych, często mają tendencje do nawrotów. Bardzo niebezpieczną przypadłością jest także kamica moczowa. U kota choroba ta objawia się powstawaniem kamieni w nerkach i cewce moczowej. Drobinki tworzą zatory w przewodzie moczowym, utrudniające oddawanie potrzeb fizjologicznych, poprzez zatkanie ujścia cewki. Przyczynami problemów  i zaburzeń w pracy układu moczowego tych uroczych zwierząt mogą być także nowotwory, czy uszkodzenia mechaniczne wynikające z wypadków.

Pośród widocznych objawów zaburzeń pracy tych istotnych dla całego organizmu narządów znajdują się przede wszystkim  trudności w oddawaniu moczu lub nader częste sikanie. W obu przypadkach pupilowi towarzyszyć będzie uczucie niepokoju, ze względu na towarzyszący objawom ból kot może być drażliwy, nadpobudliwy, a nawet agresywny. Swoje cierpienie wylewać może także poza kuwetę, manifestując właścicielowi dramatyczne położenie, w którym się znalazł. Obserwując zachowanie kota pod kątem objawów chorób układu moczowego warto zwrócić uwagę na to, jak często pupil pielęgnuje swoje futro. Chore zwierzęta będą częściej niż zazwyczaj wylizywały sierść w okolicy bolącego brzucha, czy objętego zapaleniem krocza. W drastycznych przypadkach u niektórych kotów występuje też krwiomocz. 

W zapobieganiu przykrym skutkom problemów z oddawaniem moczu u kota niezbędna jest zdrowa i zrównoważona dieta. Na rynku dostępne są karmy, które wspierają rozwój i pracę nerek oraz układu moczowego. Wszystkie opierają się na dobrze przyswajalnym białku i naturalnie pozyskanej witaminie A, D3 i E, które zbawiennie wpływają na dolną część układu moczowego. Dietę bogatą w witaminy i minerały warto wprowadzić już od najmłodszych lat życia pupila. Na rynku dostępne są serie produktów spożywczych dedykowanych dla kotów z takimi przypadłościami, przykładem może być choćby Purina Cat Chow KittenNajczęściej jednak nieszczęścia w postaci bolesnego upośledzenia układu moczowego, nerek lub samej cewki dotykają koty, które mają za sobą zabieg sterylizacji i kastracji. Tendencje te maja związek zarówno z samą operacja, jak i wiekiem zwierzecia. Dlatego właśnie powstało produkty takie jak Purina Cat Chow Sterilised.

Więcej produktów: Purina Cat Chow