Rodzaje drapaków dla kotów

Rodzaje drapaków dla kotów

Koty są niezwykle ciekawskie i lubią obserwować świat z różnych perspektyw. Dlatego wspinają się na meble, za meble, wciskają do wazonów, wskakują na parapety, zasłonki i firanki albo duże kwiaty stojące w pokoju, tych ostatnich radzimy nie stawiać, bo kot uzna je za drzewa. Aby realizować koci instynkt poznawania świata, a także potrzebę ścierania i ostrzenia pazurów najlepiej zainwestować w odpowiedni drapak. Warto zatem poznać rodzaje drapaków dla kotów.

Rodzaje drapaków dla kota – jaki wybrać?

Wśród wielu rodzajów drapaków dla kota znajdziemy maty płaskie rozkładane na podłodze. Ponieważ kot lubi się wspinać, lepiej postawić na płaski drapak montowany na ścianie. Przeważnie wykonany jest z włókna sizalowego. Chroni narożniki w pokoju przed łapkami kota. Ma jeden minus, gdyż mocowany jest na stałe. Innym rodzaje drapaków są niskie modele kartonowe. Zwykle mają formę znaku nieskończoności. Kot może spać na górnej części albo przeciskać się przez pętle. Niestety mimo wykonania z kilku warstw kartonu takie drapaki trzeba dość często wymieniać, zatem nie jest to zakup na lata. Kolejnym rodzajem drapaka jest model ścienny drabinkowy, po którym kot wspina się bardzo chętnie. Jednak często takie modele nie mają górnej półki czy butki na których kot może się zdrzemnąć, zatem warto zwrócić uwagę na to, by było miejsce do zabawy i do snu. Najbardziej popularne są drapaki słupki z budką i półką. Tutaj mamy przestrzeń do siedzenia i do spania, a taki drapak, jeśli budka umiejscowiona jest na ziemi może służyć nawet dwóm kotom.

Najciekawsze i najbardziej rozbudowane są drapaki złożone. Tu mamy zarówno słupki, półki, zabawki zwisające z górnych półek, jak i budkę do snu, a także hamak. To bardzo rozbudowane modele zwykle wykonane z drewna i materiału. Słupki bardzo często są sizalowe, ale bywa że są drewniane. Wybór drapaka zależny jest także od tego czy masz w domu jednego kota, czy może kilka kotów. Jeśli masz dwa lub więcej kotów, to na pewno warto postawić na model złożony, który ma solidną podstawę i dedykowany jest do użytkowania przynajmniej przez dwa koty. Drapaki w całości wykonane z sizalu albo drewna także świetnie się sprawdzą. Warto zadbać o dodatkowe zabawki np. wędki z piórkiem, którymi kot będzie mógł bawić się na drapaku. Każda powierzchnia inna niż Twój dywan czy zasłona jest odpowiednia do pielęgnacji kocich pazurków. Zatem zamiast gonić kota od mebli, kup mu odpowiedni drapak. Pamiętaj tylko, by postawić go z dala od mebli. Jeśli będzie stał zbyt blisko kot może uznać, że są one częścią przestrzeni do zabawy, a przecież nie o to Ci chodzi. Chcesz w końcu zapewnić kotu miejsce do zabawy, a jednocześnie nie mieć zdemolowanego mieszkania. Wiele rodzajów drapaków jest idealnie zaprojektowanych dla kocich potrzeb, dlatego warto sięgać po te najwyższej jakości.