Rodzaje żwirków dla kota

Rodzaje żwirków dla kota

Niezbędnym wyposażeniem dla domowych mruczków, które załatwiają swoje potrzeby w mieszkaniu i nie mają możliwości wychodzenia na zewnątrz jest kuweta, a wraz z nią niezbędny żwirek. Obecnie dla zapewnienia komfortu kotów dostępnych jest wiele rodzajów żwirków, posiadających różne właściwości i zastosowanie. Jeśli stajesz przed wyborem kupna żwirku dla swojego pupila, warto zadać sobie pytanie jaki żwirek będzie najlepszy.

Jakie są rodzaje żwirków?

Pierwszym rodzajem żwirku dla kota jest żwirek zbrylający się. Istnieje wiele odmian żwirku zbrylającego się o różnej formie, grubości oraz wielkości ziaren. Powszechne są również żwirki zbrylające z dodatkiem substancji zapachowych, niwelujących przykre zapachy lub z dodatkiem aktywnego węgla. Działanie i specyfika żwirków zbrylających są bardzo proste. Żwirek w kontakcie z cieczą ulega natychmiastowemu zbryleniu. Tym samym w powstałych bryłkach zatrzymany zostanie mocz kota. Proces ten ułatwia sprzątanie, podczas którego należy jedynie wyrzucić łopatką powstałe bryłki, bez konieczności usuwania całej zawartości kuwety. Jednocześnie kocia kuweta długo utrzymuje świeżość. Wybór żwirku zbrylającego jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż jego użycie starcza zdecydowanie na dłużej, niż w przypadku chociażby żwirku niezbrylającego.

Kolejnym, najbardziej klasycznym żwirkiem dla kota, który doprowadził do wyparcia piasku w latach 40 XX wieku jest żwirek niezbrylający się. Z wyglądu jest on podobny do pisaku lub ziemi. Ogromną zaletą takiego żwirku jest szybkie pochłanianie przez niego wilgoci. Żwirki niezbrylające się, są również często tańsze od żwirków zbrylających. Jednakże, w odróżnieniu od żwirków zbrylających się, zawartość kuwety musi być bardzo często wymieniana. Dzieje się tak, ponieważ kociego moczu nie da się łatwo oddzielić od reszty zawartości kuwety. Dodatkowym minusem jest fakt, że żwirki niezbrylające bardzo mocno się kurzą.

Innym powszechnym rodzajem żwirku, jest tzw. żwirek silikatowy, nazywany również silikonowym. Głównym dodatkiem takiego żwirku jest substancja o nazwie silikażel, która posiada doskonałą zdolność do pochłaniania wilgoci. Nie dziwi zatem, że została ona wykorzystana do produkcji żwirków dla kotów. Używając tego żwirku można mieć pewność, że wilgoć i zapachy kociej kuwety zostaną szybko wchłonięte. Tym samym dzięki żwirkowi silikatowemu kuweta naszego kota jest sucha i nie unosi się z niej specyficzny zapach. W odróżnieniu od powyżej opisanych żwirków, żwirek silikatowy nie kurzy się. Minusem tego żwirku jest fakt, iż kot może dłużej się do niego przyzwyczajać, niż do innych rodzajów żwirków, z uwagi na jego konsystencję. Nie jest on bowiem podobny do ziemi czy piasku, które uważane są przez koty za naturalne podłoże.

Powyższe rodzaje żwirków są najbardziej popularne, ze wszystkich dostępnych żwirków. Należy pamiętać, iż ostateczna decyzja – jaki żwirek wybrać i tak będzie należeć do twojego pupila, gdyż to on musi chcieć z niego korzystać.