Ropiejące oczy u kota

Ropiejące oczy u kota

Duże oczy, są jedną z najbardziej charakterystycznych kocich cech. Zdarza się jednak, że mogą pojawić się pewne niepokojące schorzenia, które od razu powinny zwrócić uwagę opiekuna kota. Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, kota należy od razu zabrać do lekarza weterynarii, aby zapewnić mu właściwą opiekę.
Najbardziej powszechnym problemem są ropiejące oczy kota. Nie da się nie spostrzec tej przypadłości, ponieważ chore oczy kota są bardzo charakterystyczne. Można zauważyć sączącą się mleczną lub zieloną wydzielinę. Co więcej oczy są najczęściej zaczerwienione oraz spuchnięte, z uwagi na powstały stan zapalny. Zdarza się, że wypływająca wydzielina zasycha na kocich powiekach i w efekcie doprowadza do ich sklejenia. Jednocześnie kot jest bardzo czuły na jakikolwiek dotyk ze strony opiekuna, z uwagi na towarzyszący mu ogromny ból.

Warto pamiętać, aby nie lekceważyć powyższych objawów oraz całego problemu. W żadnym wypadku, nie należy siedzieć bezczynie i czekać, aż samo przejdzie. Bardzo wiele przyczyn może spowodować powstanie takiego stanu, dlatego też pożądana będzie wizyta u weterynarza, który zbada kota, postawi odpowiednią diagnozę oraz zaleci właściwe leczenie. Może zdarzyć się, iż jest to problem typowo okulistyczny, związany ze stanem zapalnym kocich spojówek. Zdarza się jednak również, że przyczyną będzie ciało obce, które dostało się pod powiekę. W takim przypadku, najprawdopodobniej tylko jedno oko będzie ropieć.
Najczęściej na ropiejące oczy podatne są małe kociaki lub koty bezdomne. W przypadku małych kotów, są one jeszcze nieodporne na choroby i infekcje, z uwagi na swój wiek. Z kolei koty nieposiadające rodziny i nie mające odpowiednich warunków są często zarobaczone i również podatne na różnego rodzaju schorzenia. W przypadku domowych kotów dorosłych, u których występuje ropienie, najprawdopodobniej będzie to wynikiem ciała obcego, które dostało się pod powiekę lub efekt uboczny, innej choroby, która zaatakowała organizm kota.

Kiedy zauważymy ropiejące oczy u naszego kota, w pierwszej kolejności powinniśmy oczyścić powieki kota oraz przepłukać spojówki roztworem soli fizjologicznej. Jednocześnie, zaleca się regularne usuwanie wydzieliny, która zbiera się wokół oczu kota. Aby to zrobić, uprzednio należy ją namoczyć, również za pomocą soli fizjologicznej. Pamiętajmy, że zawsze warto udać się do weterynarza w takim wypadku. Ma on bowiem możliwość przepisania odpowiedniego w danej sytuacji leku, z reguły są to krople do oczu.

Dodatkowo należy pamiętać, że kiedy ropieją kocie oczy, odczuwa on bardzo duży dyskomfort, a może się zdarzyć, że również ból. Tym samym warto zatroszczyć się o spokój swojego pupila oraz zapewnić mu odpowiednie warunki do wypoczynku. W przypadku kiedy zauważysz taką dolegliwość, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Jak najszybsza reakcja oraz odpowiednio dobrane leki, pozwolą na wyeliminowanie problemu.