Świerzb uszny u kota

Świerzb uszny u kota

Higiena dla kota jest sprawą podstawową. Koty są bowiem niezwykle czystymi zwierzętami, do czego z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Zdarza się jednak, że pomimo należytej opieki nad kotem pojawiają się różne przypadłości, powszechne dla kotów. Jedną z nich jest świerzb uszny.

Świerzb częściej dotyka kotów, które nie mają własnego domu, jednakże również zdarza się domowym mruczkom. Świerzb wywoływany jest przez pasożyta o nazwie świerzbowiec, który występuje przede wszystkim na zewnątrz, ale można go znaleźć w naszych domach. Kot może się nim zarazić, poprzez kontakt z innymi zarażonymi uprzednio zwierzętami. Zdarza się również, lecz znacznie rzadziej, że kot może się zarazić poprzez używanie sprzętów innego zarażonego zwierzaka, takich jak kuweta, miski czy legowisko. Najbardziej podatne na zarażenie są małe kociaki, zwierzęta chore i osłabione, które tym samym posiadają obniżoną odporność. Jak łatwo się domyślić ryzyko zarażenia się świerzbem zwiększa się w dużych skupiskach, tym samym jest to spory problem w schroniskach dla zwierząt czy hodowlach.

Głównym objawem świerzbu jest oczywiście uporczywe swędzenie okolic uszu (świerzb uszny u kota). Kot odczuwa nieustanną potrzebę drapania się, co skutkuje wyłysieniem i zaczerwieniem uszu. Dodatkowo kot może przestać spożywać posiłki, z powodu braku apetytu, co skutkuje spadkiem wagi. Jednocześnie uszy kota są obolałe i każdy dotyk w tym miejscu sprawia mu nieuchronny ból. Po nieustannym drapania dochodzi do pojawienia się strupków, łuszczenia się skóry oraz jej marszczenia. W uszach najprawdopodobniej pojawi się wydzielina, o brązowawym kolorze i jednocześnie brzydkim zapachu.

Świerzb u kota – leczenie

Jeżeli zauważymy powyższe objawy, natychmiast należy udać się z naszym pupilem do weterynarza. Lekarz w odpowiedni sposób zbada kota oraz postawi diagnozę. Stanowczo odradza się leczenia kota, bez wizyty u specjalisty, na własną rękę. Weterynarz bowiem w sposób prawidłowy oczyści kocie uszy z wydzieliny i przepisze właściwe lekarstwa, najczęściej będzie to maść lub krople do uszu. Leczenie takie trwa najczęściej od 2 do 6 tygodni i zależy od ilości pasożytów. Leki na świerzb dla kota powinny być dostępne bez recepty.

W celach prewencyjnych, aby ochronić naszego pupila przed złapaniem świerzbu, warto zadbać, aby nasz kot nie miał kontaktu z innymi wolnożyjącymi kotami, gdyż to one są najbardziej podatne na świerzb. Dodatkowo zawsze należy pamiętaj o zachowywaniu higieny. Kocie sprzęty takie jak miska, kuweta oraz legowisko zawsze muszą pozostawać czyste.

Warto pamiętać, aby nie bagatelizować problemu, jeżeli u naszego kota pojawi się świerzb. Jest to przypadłość bardzo nieprzyjemna dla kota. Nasz pupil będzie odczuwał nieustanne uczucie swędzenia oraz dyskomfort. Jednocześnie, nieleczony świerzb może doprowadzić do powstania zapalenia uszu, a w efekcie do utraty słuchu. Tym samym konsekwencje mogą być naprawdę bardzo poważne dla naszego pupila. Jeżeli zauważymy opisane powyżej objawy, natychmiast należy udać się do weterynarza, który pomoże nam uporać się z niechcianym pasożytem.