Wibrysy u kota

Wibrysy u kota

Wszyscy kojarzymy charakterystyczne kocie wąsy, nazywane potocznie wibrysami. Nie można sobie wręcz wyobrazić naszych domowych mruczków bez tego akcentu. Kocie wąsy jednak nie tylko pięknie wyglądają i nadają kotom charakteru, ale również spełniają wiele ważnych funkcji. Jest to przede wszystkim koci narząd zmysłu dotyku, który umożliwia kotom poruszanie się w ciemności.

Wibrysy u kotu są bardzo mocno rozwinięte. Umiejscowione są one na różnych partiach kociego ciała, nie tylko na pyszczku. Przede wszystkim są one na policzku, podbródku oraz na dolnej i górnej wardze. Można je znaleźć również po wewnętrznej stronie przednich łap oraz pomiędzy opuszkami palców. Wąsy te są bardzo silnie unerwione, tym samym pozwala to na odbieranie sygnałów, następnie przekazywanych prosto do mózgu. Z pewnością zauważyłeś, że wbrysy charakteryzują się niezwykłą długością. Umiejscowienie wibrysów odgrywa ogromne znaczenie, bowiem od tego w jakim miejscu się znajdują zależy jaką spełniają funkcję.

Tak jak było wskazywane na początku, wibrysy spełniają wiele różnych funkcji. Można stwierdzić, iż wspomagają koci wzrok podczas poruszania się w ciemności. Za ich pomocą koty mogą badać otoczenie i obiekty znajdujące się bezpośrednio przed nimi. Tym samym, wibrysy są bardzo przydatne podczas polowania. Wąsy znajdujące się nad górną wargą umożliwiają kotu rozpoznanie, czy ofiara trzymana w pyszczku jeszcze żyje. Z kolei wibrysy umiejscowione na łapach pozwalają na schwytanie ofiary, a dodatkowo na ocenę odległości podczas dokonywanego skoku. W przypadku, kiedy coś zbliża się do kociego pyszczka, wibrysy również to wyczują. Pełnią zatem również funkcję ostrzegawczą i dzięki nim koty są tak czujne. Tutaj główna rolę odgrywają wibrysy policzkowe oraz brwiowe. Kolejna funkcja tych kocich wąsów polega na ochronie oczu. Wibrysy wyczuwając zagrożenie powodują, że oczy kota przymrużają się. Dzieje się tak, kiedy w pobliżu wibrysów znajdzie się jakiś alarmujący obiekt. Jednocześnie dzięki nim kot może poruszać się w przestrzeni, za ich pomocą ocenia on, czy jest w stanie przejść w danych miejscu, przykładowo bardzo wąskim. Jeżeli kot ma wątpliwości, czy warto gdzieś wchodzić, w pierwszej kolejności, właśnie za pomocą wibrysów, bada czy jego ciało się zmieści.

Jak widać kocie wąsy nie tylko sprawiają, że domowe mruczki wyglądają uroczo. Wibrysy są bardzo potrzebnym kocim narządem, który umożliwia kotom polowanie oraz poruszanie się w ciemności. Jednocześnie wibrysy pełnią funkcję ostrzegawcza, alarmującą koty o zbliżających się zagrożeniach i niebezpieczeństwach. Zdarzają się sytuacje, kiedy koty tracą swoje wąsy. Oczywiście nie zagraża to ich życiu i zdrowiu, ale jak łatwo można się domyślić będzie to poważnie utrudniać im codziennie poruszanie się i egzystencję. Zwłaszcza dotyczyć to będzie kotów wolnożyjących, dla których wibrysy są często szansą na przetrwanie, ponieważ umożliwiają sprawne polowanie i zdobywanie pożywienia.