Wyposażenie dla kota – od czego zacząć?

Wyposażenie dla kota – od czego zacząć?

Jeżeli jesteś przyszłym posiadaczem kota, musisz dobrze przygotować się do nowej roli kociego opiekuna. Kot, zwłaszcza kot domowy wymaga dużej ilości uwagi, opieki oraz starannie przygotowanej wyprawki. Co istotne, wyposażenie dla kota należy kupić jeszcze przed pierwszą wizytą kociaka w nowym domu, tak aby wszystko było gotowe na jego przyjazd. Bardziej nieśmiałe kociaki potrzebują chwili aklimatyzacji w nowym domu, więc tak bardzo istotne jest, aby mogły od początku przyzwyczajać się do sprzętów, którymi będą się otaczać i których będą codziennie używać. Należy pamiętać, iż podstawowe wyposażenie dla kota, musi odpowiadać jego potrzebom. Tym samym, inaczej musimy się przygotować na przyjęcie małego kociaka, a inaczej – na przyjęcie dorosłego kota.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście wybór odpowiedniego pokarmu dla kota i jednocześnie wybór miski z której będzie je spożywał. W przypadku małego kociaka należy pamiętać, że miska nie może być zbyt głęboka, aby maluch mógł spokojnie sobie z nią poradzić. Na rynku dostępne są przeróżne miski, wykonane z różnych materiałów oraz o różnych kształtach. Chociaż kształt nie odgrywa tutaj w zasadzie istotnej roli, to już materiał z którego miski zostały wykonane, ma znaczenie. Najczęściej dostępne są miski plastikowe, metalowe i ceramiczne.
Drugą bardzo istotną sprawą jest kupno kuwety. Jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, to musisz się dobrze zastanowić nad jej wyborem. Gama tych produktów oferowanych przez producentów jest bardzo szeroka, dostępne są kuwety otarte, zamknięte, głębokie oraz płytkie. Jeżeli twój kociak jest jeszcze mały, pamiętaj, że kuweta musi być niska. Z pewnością najwygodniejszą kuwetą dla właściciela kota jest kuweta zamknięta. Niweluje ona problem wysypującego się żwirku czy przykrego zapachu unoszącego się z kuwety. Oczywiście zakup kuwety łączy się z zakupem innego bardzo istotnego produktu, jakim jest żwirek dla kota. Istnieją różne rodzaje żwirków, różniące się między sobą pod względem konsystencji, materiału z którego zostały wykonane oraz właściwości. Należy pamiętać, że koty mogą nie tolerować poszczególnych rodzajów żwirków, wybierając sobie na przykład tylko jeden z nich. Zatem ostateczna decyzja o jego wyborze, należeć będzie do twojego pupila.
Początkujący opiekun kota musi zadbać również o rozrywkę dla swojego pupila. Można zastanowić się nad kupnem zabawek dla kota, jednak nie każdy kot lubi się nimi bawić. Na pewno nie będzie tu problemu z małymi, psotnymi kociakami, jednak dorosłe koty mogą nie wyrażać chęci do zabawy. Jeżeli widzisz, że twój kot chce się bawić, kupno zabawek będzie jak najbardziej trafionym pomysłem.

Powyższe akcesoria stanowią podstawową wyprawkę dla kota, bez której domowy mruczek nie może się obejść. Może okazać się, iż niektóre zakupy okażą się nie do końca trafione. Jednak z czasem, kiedy poznasz charakter oraz zwyczaje swojego pupila, z pewnością dopasujesz do niego idealną, kocią wyprawkę.