Zabawki z kocimiętką dla kotów – czy są dobre dla twojego pupila?

Zabawki z kocimiętką dla kotów – czy są dobre dla twojego pupila?

Wizualnie przypomina lawendę i jest niezwykle pożyteczna dla pszczół, a niektóre z jej odmian skutecznie odstraszają owady. Kocimiętka, za wyjątkiem cytrynowej odmiany jest rośliną, która swój nazwę zawdzięcza zainteresowaniu jakim darzą ją koty. Jej zapach wywołuje u nich szereg reakcji fizjologicznych odpowiadających za stan euforii. W związku z tym swoje zastosowanie znalazła nie tylko w ogrodnictwie, ale także przemyśle skupionych na zabawkach dla kotów.

Czy kocimiętka jest bezpieczna dla zwierząt? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Chodzi nie o samą roślinę, czy jej smak. Ciekawskie zwierzaki przyciągane są przez nepetalakton wydzielany przez kocimiętkę. Jego zapach przypomina ich własne feromony, a zatem stymuluje wywołuje wydzielanie kocich odpowiedników hormonów szczęścia. Można zatem nazwać je antydepresantem dla kotów lub miękkim narkotykiem, w zależności od podejścia. Dzięki swoim właściwościom kocimiętka powoduje u kotów uczucie odprężenia lub euforii, podobne do odczuć wywołanych stosunkiem z partnerem lub partnerką. Można ją podawać do jedzenia lub umieszczoną w piłce, poduszce, czy maskotce w ramach rozrywki.

Dlatego zabawki z kocimiętką lub sama roślina znajdują się w centrum zainteresowania kotów w wieku rozrodczym. Pewną odporność, a wręcz obojętność w stosunku do jej zapachu występować może wśród kociąt lub starych kotów. Podobno 1/3 kociej populacji, ze względu na cechy odziedziczone po przodkach nie jest podatna na działanie kocimiętki. Reakcji na kocimiętkę nie zmienia sterylizacja/ kastracja kota. Dlatego zabawki z kocimiętką są dobrym pomysłem na podreperowanie samopoczucia i aktywizację sfrustrowanego lub rozleniwionego kociaka.

Jak kocimiętka działa na kota

Koty podczas zabawy z akcesoriami wypełnionymi kocimiętką mruczą, miałczą, tarzają się i podskakują radośnie, zwykle mają też większa ochotę na pieszczoty. Zupełnie inaczej zachowują się kiedy kocimiętkę poda im się w formie jedzenia. Wtedy stają się rozluźnione i wpatrują się tempo w przestrzeń. Koci „haj” nie trwa długo. Zazwyczaj objawy odurzenia występują przez 10 minut.

Zabawki z kocimiętką są dla bezpieczne dla kotów, jednak decyzję o tym, czy wyposażyć w nie pupila powinna być podyktowana indywidualnymi cechami kota. Na pewno nie wolno ich udostępniać samcom ze skłonnościami do agresji. Trzeba także pamiętać, aby nie pupil nie przesadził z ilością zjedzonej rośliny. Może ona bowiem wywoływać problemy z żołądkiem. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jednak się zdarza. Poza tym ciągle otumanione zwierzę może być nieostrożne. Na doustne podawanie kocimiętki uważać trzeba, w przypadku kotów wychodzących. Jakiś czas po zjedzeniu kocimiętki zwierzę pozostaje bezbronne, traci także swój refleks. Przez to może być narażone na niebezpieczeństwa i drapieżniki czyhające na zewnątrz.

Dlatego zabawki wypełnione kocimiętką są bezpiecznym i dobrym pomysłem na podreperowanie nastroju i zdrowia kotów podatnych na działanie rośliny. Decyzja o jej zakupie podyktowana powinna być potrzebami zwierzęcia oraz rozsądkiem właściciela.