Zabawki z kocimiętką dla kotów – opinie

Zabawki z kocimiętką dla kotów – opinie

Kocimiętka to substancja, która działa na koty jak narkotyk. W zależności od formy w jakiej podamy ją pupilowi spodziewać możemy się różnych efektów. Jedni właściciele boją się jej jak ognia, inni wychwalają, jeszcze inni twierdzą, że ich koty obojętne są na działanie tej rośliny. Umieszczona w zabawce pobudzi kota do harców, podana w formie pokarmu wyciszy, uspokoi, a nawet wprowadzi w kilkuminutowy stan odurzenia.

Dlaczego koty lubią kocimiętkę?

Nie chodzi o jej smak, czy wygląd. Zapach kocimiętki przypomina kotom feromon i kojarzy się z przyjemnością czerpaną ze zbliżenia płciowego. Winny jest temu  wonny związek uwalniający się podczas zabawy lub podgryzania listków- pachnie jak koci feromon i doprowadza małych drapieżników do szaleństwa.

Kocimiętka- antydepresant i trener personalny w jednym

W sieci można się natknąć na wiele opinii stawiających kocimiętkę w roli naturalnego kociego antydepresanta. Nic dziwnego, ponieważ przed zabawą z wypełnioną kocimiętką piłeczką nie będzie opierał się nawet najbardziej ponury i leniwy kociak. W pobliżu zabawek wypchanych  kocimiętką koty odzyskują radość życia. Radośnie bawiąc się, mrucząc i miałcząc podrzucają woreczki lub maskotki z kocimiętką w środku. Gdy pupile czują jej zapach nie mogą oprzeć się przed pieszczotami. Opiekunowie kotów poddanych zabiegom sterylizacji lub kastracji, które bardzo często wraz z płodnością trąca radość życia, wręcz nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez akcesoriów z kocimiętką.

Podobne opinie głoszą właściciele kotów z nadwagą. Mruczusie są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby kocimiętka znalazła się ich sprytnych łapkach. Zabawki wyplenione roślinnym suszem są za tym świetnym trenerem personalnym dla nieco zbyt puszystego pupila.

Uspakaja, wycisza, odurza

Kocimiętka zaserwowana kotom do jedzenia działa na nie w zupełnie odwrotny sposób niż ta ukryta w zabawkach. Po zjedzeniu, suszu, liści lub przetworów koty stają się wyraźnie powolniejsze oraz spokojniejsze. Po zjedzeniu czystej kocimiętki odłączają się od świata i otępiale patrzą w przestrzeń przez nie dłużej niż 10 minut.

Dlatego wielu właścicieli kotów agresywnych lub nadpobudliwych zachwala wyciszające właściwości jej przetworów w postaci karm, saszetek, chrupek, czy przysmaków z kocimiętką.

Kocimiętka- jednak nie dla wszystkich

Doświadczeni właściciele kotów odradzają kupno zabawek z kocimiętka, w przypadku gdy kot ma skłonności do agresji. Niektóre czworonogi, a szczególnie samce potrafią stać się nieznośne, a wręcz agresywne po tym jak poczują zapach kocimiętki. Ta podawana doustnie nie powinna być serwowana kotom, które wychodzą z domu. Odurzone substancją są narażone na czyhające na zewnątrz niebezpieczeństwa. Jeszcze jakiś czas po zażyciu kocimiętki refleks oraz zmysły zwierzęcia nie sa tak wyostrzone, wyraźnie wydłuża się też jego czas reakcji na bodźce.

Niektórzy opiekunowie twierdzą, ze ich koty są zupełnie obojętne na działanie zabawek lub pokarmów z kocimiętką. Zapewne mają rację, ponieważ wrodzoną odporność na woń jaką roztacza kocimiętka, wykazuje aż 1/3 kociej populacji.