Żwirek zbrylający – czy to dobry wybór?

Żwirek zbrylający – czy to dobry wybór?

Każdy właściciel kota wie, jak ważną sprawą jest higiena dla kotów. Jeżeli kot nie ma sposobności opuszczania swojego domu, to jedyna możliwość codziennej toalety sprowadza się do korzystania przez niego z kuwety. Warto zatem zastanowić się jak zapewnić najbardziej komfortowe, a zarazem najbardziej higieniczne warunki korzystania z kuwety przez twojego pupila. Z pewnością bardzo ważną rolę odgrywać będzie tutaj żwirek. Jest wiele rodzajów żwirków, ale jednym z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej polecanych z nich, jest tzw. żwirek zbrylający.

Jakie są cechy żwirku zbrylającego?

Najczęściej występującymi żwirkami zbrylającymi są żwirki bentonitowe oraz żwirki drewniane. Żwirek zbrylający w swojej konsystencji bardzo przypomina naturalnie wykorzystywane przez koty podłoże, a zatem ziemię, piasek lub trociny. Najczęściej składa się on z glinki bentonitowej, ale nie jest to regułą. Posiada on doskonałą zdolność pochłaniania wilgoci, co ma ogromne znaczenie w kociej kuwecie. Podczas kontaktu z cieczą, żwirek ten tworzy zwarte bryłki, które zawiązują koci mocz, a tym samym pochłaniają nieprzyjemny zapach dochodzący z kuwety. Co za tym idzie, używanie żwirku zbrylającego bardzo ułatwia codziennie sprzątanie kuwety. Nie ma tutaj bowiem potrzeby, wymieniać całej zawartości kuwety. Wystarczy wyrzucić powstałe bryłki za pomocą szufelki. Jednocześnie, z uwagi na powyższe jest to bardzo ekonomiczne oraz wydajne rozwiązanie. Żwirki zbrylające często zawierają w sobie substancje zapachowe, co również pozwala zniwelować zapachy dochodzące z kuwety.

Czy warto kupić żwirek zbrylający?

Żwirek zbrylający jest zdecydowanie dobrym wyborem. Dla opiekunów kotów istotną sprawą przy wyborze żwirku, siłą rzeczy, musi być kwestia łatwości sprzątania oraz utrzymywania kociej kuwety w czystości. Dzięki zdolnościom absorpcyjnym żwirku zbrylającego, codzienne sprzątanie go naprawdę nie nastręcza zbyt wielu problemów oraz nie zajmuje dużo czasu. Jednocześnie cena tego żwirku nie jest wygórowana, zwłaszcza, że z uwagi na powyższe, może on wystarczyć na długi czas. Można uznać, że używanie tego żwirku jest po prostu wygodnym rozwiązaniem.

Podczas wyboru podłoża dla kota, bardzo ważna jest jeszcze jedna kwestia, jeśli nie jest ona najważniejsza. To przede wszystkim kot musi zaakceptować wybrany przez właściciela żwirek i wyrazić chęć korzystania z niego. Nie wszystkie mruczki są skore do używania każdego rodzaju żwirku. Jednak ten problem dotyczy głównie żwirków silikonowych, które składają się z grubych kryształków. W przypadku żwirku zbrylającego ta kwestia raczej się nie pojawia. Tak jak było to wskazywane, żwirki te swoją konsystencją często przypominają ziemię, piasek lub małe trociny, co kojarzy się domowym mruczkom z naturalnym podłożem i nie odstrasza je, od korzystania z niego. Podsumowując, żwirek zbrylający jest bardzo dobrą opcja, spośród dostępnych żwirków i z pewnością warto go wypróbować.