Szelki dla psa – dlaczego warto z nich korzystać?

Szelki dla psa – dlaczego warto z nich korzystać?

Jako właściciel psa, z pewnością zastanawiasz się, jak zapewnić mu najlepszą opiekę. Podstawą do tego jest oczywiście zapewnienie mu jedzenia. Tuż za tym są regularne spacery. Kluczowym elementem wyposażenia każdego psa jest obroża, do której przypinamy smycz. Czy to jednak jedyna opcja? W żadnym razie. Od kilku lat rosnącą popularnością wśród posiadaczy czworonogów cieszą szelki dla psa. Dlaczego tak się dzieje? Na to i kilka innych pytań, postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Co sprawia, że szelki dla psów systematycznie zyskują na popularności?

Wybierając się na codzienny spacer, z pewnością zauważyłeś, że coraz więcej psów ma na sobie szelki, a nie klasyczną obrożę. Skąd taka zmiana? Z pewnością nie jest to moda, a raczej kierowanie się dobrem psa.

Po pierwsze, szelki dla psa są uważane za wygodniejsze i bezpieczniejsze niż obroże, ponieważ nie wywierają nacisku na szyję, tchawicę i kręgosłup szyjny psa, co może być szkodliwe dla jego zdrowia.

Po drugie, szelki zapewniają lepszą kontrolę nad zwierzęciem podczas spaceru, umożliwiając kierowanie psa za pomocą smyczy przymocowanej na grzbiecie. Może być to pomocne w nauce chodzenia na spacery u mniejszych psów oraz w opanowaniu psa, który ma tendencję do szarpania się na smyczy.

Po trzecie, ogromny wybór szelek sprawia, że każdy właściciel znajdzie model, kolor dla swojego pupila. Dodatkowo takie szelki dla psa mogą być wyposażone w elementy odblaskowe, które zapewnią zwierzęciu większe bezpieczeństwo podczas wieczornym spacerów.

Czy szelki nadają się jedynie dla małych psów?

Nie ma takiej reguły. Odpowiednio dobrane szelki dla psa doskonale sprawdzą się zarówno dla malutkich, jak i dużych psów. Wszystko jest kwestią temperamentu zwierzaka. Zdajemy sobie sprawę, że zarówno dla psa, jak i jego właściciela szelki mogą być czymś całkiem nowym. Dlatego proponujemy krótki przegląd modeli dostępnych w sklepach. Ostateczną decyzję o zakupie warto jednak podejmować po konsultacji z weterynarzem, bądź pracownikiem sklepu z szelkami, który pomoże dopasować je do naszego pupila.

Jakie rodzaje szelek możemy spotkać w sklepach?

Szelki dla psów można podzielić na kilka typów, w zależności od sposobu mocowania smyczy, kształtu i wielkości psa. Oto 4 najczęściej spotykane:

szelki bezuciskowe dla psa – rozkładają nacisk równomiernie na ciele zwierzęcia, nie uciskając jego szyi, klatki piersiowej ani pachwin. Ich specjalna konstrukcję zapobiega szarpaniu i duszeniu psa.
– szelki typu Y – tworzą kształt litery Y na klatce piersiowej psa,
– szelki typu H – nieco bardziej skomplikowane, gdyż mają kształt litery H na ciele psa. Szelki tego typu posiadają dwa zapięcia, jedno na szyi, a drugie na brzuchu. Polecane są dla psów o długiej szyi lub smukłym ciele, ponieważ zapewniają im stabilność.
– szelki typu X – są podobne do szelek typu H, ale mają dodatkowy pasek, który łączy się na klatce piersiowej psa. Zalecane dla psów o szerokiej klatce piersiowej lub silnym ciele, ponieważ zapobiegają im wyślizgiwaniu się z szelek.

W jaki sposób dopasować szelki do naszego pupila?

Dopasowanie szelek do naszego pupila jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na jego komfort i bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

1. Zmierz obwód klatki piersiowej psa i obwód szyi. To najważniejsze wymiary, które decydują o rozmiarze szelek.
2. Sprawdź długość samych szelek. To wymiar, który określa, jak daleko szelki sięgają na ciele psa. Długość szelek należy sprawdzić, porównując je z sylwetką psa.
3. Wypróbuj szelki na psie. W ten sposób najłatwiej sprawdzić, czy szelki są odpowiednio dopasowane. Szelki powinny być łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, nie powinny krępować ruchów psa, ani powodować mu dyskomfortu.
4. Na koniec pozostaje dobrać kolor. Ceny smyczy dla psa zaczynają się od ok. 20-30 zł. Oczywiście możemy pokusić się o wydatek rzędu 80-100 zł. Wszystko jest kwestią detali, modelu oraz producenta. Biorąc pod uwagę, że mówimy o produkcie, którego używamy na co dzień, nie jest to duży koszt.

Podsumowanie

Jak widać, szelki dla psa to doskonała alternatywa dla tradycyjnej obroży. Może warto zainteresować się tematem bliżej? Skonsultować się z weterynarzem, który doradzi, czy szelki w przypadku naszego psa byłyby uzasadnione? Jeśli mogłoby to ułatwić nam wspólne spacery, z pewnością warto jej kupić.

Źródło: artykuł sponsorowany.