Żwirek i kuweta dla kota – czym się kierować przy ich wyborze?

Żwirek i kuweta dla kota – czym się kierować przy ich wyborze?

Koty to zwierzęta z natury czyste i higieniczne. Żyjąc wolno bardzo skrupulatnie wybierają swoje miejsca wydalania i zmieniają je regularnie, aby zawsze móc skorzystać z czystej toalety. Zwracają uwagę nie tylko na lokalizację, ale też na podłoże, do którego zamierzają oddać mocz lub kał. Ważne by było chłonne i przyjemne do kopania. 

Nie sposób nie zauważyć, że w zakresie zwyczajów toaletowych koty to zwierzęta bardzo wymagające. To dlatego, chcąc dzielić dom z kotem, tak istotne jest odpowiednie dobranie kuwety i żwirku, tak by spełniły one kocie oczekiwania i były chętnie użytkowane. 

Jakie kuwety i żwirki są zatem najlepsze dla kota? Temu zagadnieniu przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule. 

Jak duża powinna być kocia kuweta?

Nie ma odgórnych wytycznych ile centymetrów powinna mieć kocia kuweta, wszystko bowiem zależy od gabarytów samego kota. Przyjmuje się, że kuweta powinna mieć długość nie mniejszą niż 1,5 x długość kota mierzona bez ogona. Taki wymiar pozwala kotu na swobodny obrót w kuwecie i przyjęcie wygodnej pozycji do wydalania. 

Poza długością i szerokością w kuwecia ważna jest także jej wysokość. Oczywiście z punktu widzenia opiekuna wpływa ona przede wszystkim na rozsypywanie się żwirku, jednak w kocich oczach może przesądzić o komforcie użytkowania. Dlatego dla małych kociąt, kocich seniorów i kotów z trudnościami w poruszaniu się należy sięgać po specjalne kuwety z obniżonym wejściem lub stosować podesty ułatwiające dostęp do kuwety o wyższym rancie. 

Kuwet zakryta czy odkryta?

Większość kotów preferuje kuwety odkryte, jednak wiele z nich bez trudu akceptuje także kuwety zamknięte (z klasycznym wejściem z przodu). Jeśli z przyczyn estetycznych zależy Ci na zakrytej kuwecie, możesz spróbować dać ją kotu najpierw bez górnej części, a dopiero po kilku dniach dołożyć wieko. Jeśli nie zmieni to kociego zachowania, możesz użytkować zakrytą kuwetę bez obaw. Pamiętaj tylko, że w przypadku kuwety zakrytej odpowiednia wielkość jest jeszcze ważniejsza niż w kuwetach otwartych. Zwłaszcza, jeśli chcesz założyć do kuwety ruchome drzwiczki, które jeszcze mocniej limitują ilość miejsca dostępnego w środku. 

Gdzie ustawić kocią kuwetę?

Kocia kuweta powinna być ustawiona w miejscu spokojnym i bezpiecznym, gdzie kot może liczyć na prywatność i ciszę. Zwykle jest to łazienka lub pomieszczenie gospodarcze, ale z powodzeniem może być to też inny pokój o ile kuweta zostanie ustawiona w jego zacisznym kącie. 

Jeśli w domu mieszkają dzieci należy wytłumaczyć im, że kotu w kuwecie nie należy przeszkadzać. Jeśli zaś kot dzieli dom z psem, dopilnować by nie podchodził do kuwety w trakcie kociej toalety.

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Wybór żwirku to sprawa niełatwa, zwłaszcza że nierzadko preferencje kota i opiekuna w tym zakresie są zgoła odmienne. Większość kotów preferuje żwirki bentonitowe, czyli z naturalnej glinki – drobne, zbrylające i bezzapachowe. To one najbardziej przypominają swoją postacią i zapachem ziemię oraz piasek, a przy tym kotu przyjemnie się w nich kopie. Opiekunowie zwykle wolą jednak żwirki drewniane i kukurydziane, czasem silikonowe. O ile drewno i kukurydza potrafią wpasować się także w koci gust, to już grubszy silikon zdecydowanie nie jest tym, co lubią koty. 

Ponieważ w kocięctwie zachodzi tzw “wdrukowanie podłoża”, czyli zapamiętanie tego na jaki rodzaj powierzchni należy wydalać, duże znaczenie dla kocich preferencji do żwirku będą miały właśnie te wczesne doświadczenia. Stąd jeśli bierzemy kociaka i wiemy jakiego żwirku używano w jego pierwszym domu, najlepiej jest zacząć od nasypania go także do naszej kuwety. Z czasem, jeśli zależy nam na zmianie, można dostawić drugą kuwetę z innym żwirkiem i spokojnie ocenić, czy kot jest w stanie się do niego przyzwyczaić. 

Nie należy natomiast gwałtownie zmieniać rodzaju żwirku w kuwecie. Niestety u wielu kotów to krótka droga do rozwinięcia się problemu wydalania poza kuwetą. Z ostrożnością należy podchodzić także do żwirków zapachowych, ponieważ nie każdy kot będzie je dobrze tolerował, a niektóre mogą w ogóle nie chcieć wejść do kuwety pachnącej lawendą lub “zielonym lasem”.

Ile żwirku powinno być w kuwecie?

Koty zakopują swoje odchody, powinny mieć więc tyle żwirku w kuwecie, aby móc to robić efektywnie i z przyjemnością. Dotyczy to szczególnie kocich “kopaczy”, czyli kotów, które z wielką pasją kopia w żwirku zarówno przed jak i po swojej toalecie. 

Ilość żwirku odpowiednia do kopania to około 6-10 cm. To także ilość, która pomaga utrzymać porządek w kuwecie, ponieważ zapobiega przyleganiu nieczystości do dna kuwety. 

Żwirek pomiędzy okresami całkowitej wymiany należy uzupełniać, aby nie doprowadzać do sytuacji, w której kot nie będzie mógł swobodnie zakopać swoich odchodów. 

Ile kuwet powinieneś mieć w domu?

Ilość kuwet w domu zależy od ilości kotów, ich relacji ze sobą oraz potrzeb i problemów kuwetowych każdego z kocich rezydentów.

Co do zasady, im więcej kuwet będzie miał kot, tym bardziej będzie zadowolony. W wielokocim domu minimum to tyle kuwet ile kotów plus jedna dodatkowa. W przypadku kocich jedynaków, którzy nie mieli problemów z wydalaniem poza kuwetą, jedna kocia toaleta może okazać się wystarczajaca (o ile będzie czyszczona regularnie, a dostęp do niej łatwy i szybki). W większych mieszkaniach, w wielopoziomowych domach lub w przypadku kotów, które nie przemieszczają się swobodnie po swoim terenie (np. z powodu lęku), należy wprowadzić jedną lub więcej dodatkowych kuwet. Kuwety te powinny być rozproszone po domu, a nie skupione w jednym miejscu.

Jak często należy czyścić kocią kuwetę?

Wiesz już jaką kuwetę i jaki żwirek wybrać. Pora na omówienie ostatniego elementu, bez którego pozostałe nie mają racji bytu, a mianowicie utrzymywania kuwety i żwirku w czystości. 

Koty lubią kuwety czyste i świeże, najlepiej więc sprzątać je na bieżąco kilka razy dziennie. Minimum to 1-2 x dziennie przy jednym kocie, jednak wtedy należy dostawić drugą, a nawet trzecią kuwetę, aby kot zawsze miał do wyboru świeże i czyste miejsce. W innym wypadku ryzykujemy, że z braku lepszych opcji poszuka dodatkowej kuwety na naszym dywanie lub sofie… 

Całą kuwetę zwykle wystarczy wyczyścić raz na 2-4 tygodnie, o ile kupujemy żwirek dobrej jakości, uzupełniamy go na bieżąco i dbamy o to, by regularnie, codziennie czyścić kuwetę z nieczyszystości. W utrzymaniu czystości mogą nieco pomóc neutralizatory zapachów dostępne w formie granulek, sprayu lub proszku. Należy jednak podchodzić z ostrożnością do tych preparatów, których zapach jest intensywny i przez to mogą nie być przez kota dobrze tolerowane.

Po więcej porad na temat opieki nad kotem i produktów, które będą wspierać Waszą dobrą relację, zajrzyj na stronę sklepu zoologicznego dla wymagających PetSmile.