Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Często mówi się, że koty to bardzo czyste zwierzęta. Zatem co zrobić, gdy jest się opiekunem kota, który do czyściochów nie należy i sika poza kuwetą? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, wszak powody sikania poza kuwetą mogą być różne. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się dokładniej temu problemowi.

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Koty są zwierzętami, które w dużej mierze kierują się instynktem i nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć ich zachowania. Tak też się dzieje, gdy kot sika poza kuwetą. Bądźmy szczerzy zapach kociego moczu nie jest przyjemny dla nosa, a przy tym bardzo długo się utrzymuje, nawet wietrzenie mieszkania nie sprawdza się dobrze, wszak nawet po kilku dniach zapach wciąż się utrzymuje. Jednak trzeba też wiedzieć, że kot nie sika poza kuwetą dlatego, że robi nam na złość, choć zapewne wielu opiekunów właśnie o to swoje koteczki podejrzewa. Kot musi mieć wyraźny powód, aby tak robić i właśnie każdy opiekun musi go znaleźć, a żeby to zrobić trzeba dobrze znać swoje zwierzę i to cały klucz do sukcesu. Przyczyny sikania poza kuwetą mogą być różne, począwszy od zdrowotnych, przez problemy behawioralne, aż na bardzo prostych i kuriozalnych wręcz.

Powody dlaczego kot sika poza kuwetą

Zacznijmy od tego, że koty nie lubią zmian, choć to bardzo delikatnie powiedziane, a mianowicie koty nienawidzą zmian. Dlatego też jeżeli zmieniliście im żwirek na nowy produkt z innej firmy to może się okazać, że tej decyzji kot właśnie nie zaakceptował i dlatego w ramach pokazania wam, że się nie zgadza sika poza kuwetą. Podobnie rzecz wygląda jeżeli czyścicie kuwetę środkami, które mają skład drażniący koty, bądź też podrażniający ich skórę. Również w takim przypadku mocz będzie znajdował się przez kuwetą. Skoro wiecie już, że koty są czyściochami to powinniście też pamiętać o regularnej wymianie żwirku z kuwety, bo koty nie lubią załatwiać się w brudnej kuwecie. Ale problemy mogą być też poważniejsze, a mianowicie jeżeli dbacie o czystość, używacie tego samego żwirku i nic nie uległo zmianie, a jednak kot sika poza kuwetą to niestety może się okazać, że właśnie w ten sposób manifestuje on ból i wtedy też konieczna jest wizyta u weterynarza. Oczywiście dochodzimy jeszcze do problemów behawioralnych, zatem także stres może spowodować takie zachowanie. Jeżeli wasza kotka czy kocur nie są wysterylizowane to zapewne tak właśnie pokazują wam, że osiągnęły właśnie gotowość rozpłodową, ale wtedy mocz jest jeszcze bardziej cuchnący, ale jego ilość jest raczej znikoma. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że zwierzęta lubią się komunikować z dosyć dziwny sposób, także właśnie przez mocz i to nawet we własnym domu. Zatem sikanie poza kuwetą może być formą komunikacji, ale i oznaczania terenu, co ma dać zwierzęciu jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.