Dlaczego koty nie lubią wody?

Dlaczego koty nie lubią wody?

Gdyby niechęć kotów do wody kończyłaby się wyłącznie na kwestii kąpieli, nie stanowiłoby to szczególnego problemu. Tymczasem wiele kotów nie tylko nie lubi wody na swoim futrze czy łapach, ale ma też ogromne obiekcje dotyczące jej… picia! Dlaczego koty nie przepadają za wodą, a nawet się jej boją? Jak przekonać kota do picia wody? Sprawdź koniecznie!

Dlaczego kot nie chce pić wody w naturze?

Koty generalnie piją niewiele, ponieważ większość wody dostarczana jest do ich organizmu wraz z pożywieniem. W naturze, gdzie kot nie jest żywiony przez człowieka suchą karmą, ale poluje na żywe zwierzęta, ten układ sprawdza się doskonale. Brak zamiłowania kotów do wody (zarówno do jej picia, jak i kąpieli) tłumaczony jest tym, iż ich przodkowie żyli na obszarach suchych, pustynnych, m.in. na Półwyspie Arabskim i w Afryce. W związku z tym, z racji konieczności dostosowania się do panujących tam warunków, zwierzęta te nie wykształciły w sobie szczególnego uznania dla wody i potrzeby przyjmowania jej w dużych ilościach.

Dlaczego kot nie chce pić wody w domu?

Koty domowe odziedziczyły w genach wspomnianą niechęć do wody (choć oczywiście zdarzają się wyjątki). Ale to nie jedyny powód, dla którego zwierzęta te nie piją wody w dużych ilościach lub wręcz całkowicie odmawiają jej przyjmowania. Kot mieszkający w domu może nie tyle nie lubić wody, co rezygnować z niej ze względu na warunki, w jakich jest mu serwowana. Może na przykład nie lubić (lub bać się) miski, do której jest nalana. Wiele kotów nie przepada za metalowymi miskami. Zdecydowanie wolą pić z misek plastikowych lub ceramicznych. Może też nie akceptować miejsca, w którym stoi miska (np. zbyt blisko kuwety). Ponadto zwyczajnie ta konkretna woda może mu z jakiegoś powodu nie smakować, a gdyby dostał inną (przegotowaną, butelkowaną), chętnie by po nią sięgnął. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że sporo kotów nie przepada za wodą stojącą (to także pozostałość po przodkach). Instynktownie uznają, że woda płynąca jest czystsza i tym samym bezpieczniejsza.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Warto spróbować kilku trików i obserwować, jak kot reaguje. Może pomóc wspomniana zmiana miski (niektóre koty uwielbiają pic ze szklanki!), zmiana położenia miski, rozstawienia misek w różnych częściach domu, podanie innej wody. Ciekawą opcją jest także zafundowanie kotu specjalnego poidełka-fontanny, które powoduje, że woda nie stoi, ale cały czas płynie. To może uczynić ją bardziej atrakcyjną i zachęcić kota do jej spróbowania. Jeśli te pomysły zawiodą, w wyjątkowych sytuacjach można nawilżyć suchą karmę. Warto również zastanowić się nad zmianą karmy na mokrą wysokiej jakości, jak np. karmy SPECIFIC™ bogate w dobroczynne witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3, która pomoże dostarczyć również i dużą dawkę wody.

Ponadto dobrym pomysłem jest podawanie kotu niewielkich posiłków, kilkakrotnie w ciągu dnia. Po jedzeniu kot powinien poczuć pragnienie i zechcieć się napić. Jeśli dostanie jeden posiłek, napije się raz, jeśli otrzyma np. 5 posiłków, być może chętnie sięgnie po wodę po każdym z nich.