Cmentarz dla zwierząt Szczecin

Cmentarz dla zwierząt Szczecin

Chyba nikomu, kto czyta ten artykuł, nie musimy tłumaczyć, jak głębokim uczuciem jest przyjaźń między futrzakiem a jego opiekunem. Dlatego, kiedy nadejdzie moment rozłąki, przyjaźń tę trzeba godnie uhonorować – na pewno nie poprzez nielegalny pochówek w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Na szczęście, świadomość społeczna w tym zakresie wzrasta – i dziś w wielu polskich miastach możemy znaleźć cmentarze dla zwierząt.

Pochówek zwierząt w miejscu niedozwolonym

Grzebanie zwierząt w parku, lesie czy nawet ogrodzie jest prawnie zabronione – za takie działanie grozi kara grzywny do 5000 złotych oraz mandat do 1000 zł. Takie postępowanie stwarza realne zagrożenie dla innych czworonogów – w zwłokach mogą wciąż znajdować się bakterie, wirusy oraz środki podane przy usypianiu.

Zwierzęta mają doskonały węch i są w stanie rozkopać nawet dwumetrowy grób – czy naprawdę nielegalne zakopanie zwłok w grobie, który może zostać niebawem rozkopany, jest godną formą pochówku? Sposobem, w jaki chcesz upamiętnić najwierniejszego przyjaciela? To pytanie retoryczne – jesteśmy pewni, że Twoja odpowiedź brzmi „nie”.

Cmentarze dla zwierząt

Cmentarz dla zwierząt to wydzielone miejsce, na którego terenie można grzebać zwierzęta. W praktyce cmentarz dla zwierząt nie różni się od cmentarza dla ludzi – z tą jednak różnicą, że ciała zwierząt muszą być przed pochówkiem skremowane. Na terenie takiego obiektu znajdziemy więc groby, pomniki i inne relikwie upamiętniające pochowane w tym miejscu zwierzęta.

Ciekawostką jest fakt, że zwierzęta chowano już w czasach starożytnego Egiptu, a za pierwszy cmentarz dla zwierząt powstały w nowożytnej Europie, uznaje się założony w 1881 roku obiekt w Londynie. W Polsce pierwszy cmentarz dla zwierząt powstał w 1991 roku pod Warszawą, od tego czasu na mapie naszego kraju regularnie pojawiają się nowe cmentarze dla czworonogów – jednym z niedawno powstałych jest cmentarz dla zwierząt w Szczeciniehttps://pamietajomnie.pl/kremacja-zwierzat-szczecin/.

Pochówek na cmentarzu dla zwierząt

Jak przebiega procedura pochówku psa lub kota na cmentarzu dla zwierząt? W pierwszej kolejności ciało zwierzęcia musi zostać skremowane. Może być to kremacja zbiorowa lub kremacja indywidualna. Po kremacji opiekun czworonoga otrzymuje prochy, które może złożyć w urnie. Kolejnym krokiem wybór cmentarza, na którym pochowany zostanie zwierzak. Może być to cmentarz dla zwierząt w Szczecinie, cmentarz dla zwierząt w Poznaniu czy w Gdańsku – na szczęście obiekty tego typu znajdują się na terenie całej Polski.

Obsługa takiego cmentarza udostępnia miejsce i umożliwia pochówek. Śmierć czworonogiego przyjaciela jest naprawdę trudnym przeżyciem, do którego warto się wcześniej przygotować. Najlepiej już teraz poznać miejsca, w których możemy pochować ukochane zwierze niż pozostawić sobie to wszystko na ostatni moment.

Pamiętaj o Mnie 

Warto też poznać firmy takie jak Pamiętaj o Mnie, które zapewniają sprawną i kompleksową pomoc przy organizacji pochówku. Zakup urny, relikwii (na przykład w postaci biżuterii lub odcisku łapy) oraz organizacja kremacji i pochówku w jednym miejscu, pozwoli na szybsze przejście przez ten trudny okres.