Jak karmić kota?

Jak karmić kota?

Niewątpliwie odpowiednie odżywianie kota ma niebagatelne znaczenie najpierw dla jego prawidłowego rozwoju, a później utrzymania zdrowia. Dlatego należy sięgać po zbilansowane karmy dla kota, zarówno suche, jak i mokre. Tutaj najlepiej wybierać produkty od jednego producenta, gdyż w takiej sytuacji znacznie łatwiej dobrać dla swojego pupila odpowiednią porcję pokarmu. Wszystko dla kota musi być zbilansowane, by w dobrym zdrowiu mógł dożyć kociej starości.

Podstawa w diecie kota – czego nie może zabraknąć?

Wszystkie koty mają swoje potrzeby odnośnie żywienia. Nie można wszystkich traktować tak samo, gdyż odpowiednią dietę należy dopasować do rasy kota, jego aktywności na co dzień, wieku, a także ewentualnych chorób czy alergii. Na tej podstawie wybiera się produkty dla kota o zbilansowanym składzie. Na szczęście nie trzeba wiedzieć dokładnie ile w posiłku kota powinno być białka, ile węglowodanów, a ile witamin, bowiem renomowani producenci tworzą mieszanki dedykowane potrzebom kotów małych, dorosłych, seniorów, kastratów, sterylizowanych czy też ze skłonnością do alergii albo chorobami nerek. Na pewno niezbędnym składnikiem w diecie kota jest tauryna zawarta w mięsie tuńczyka, jagnięcinie, surowej wołowinie bądź też dodawana do mieszanek pokarmów. Odpowiada za zdrową kocią wątrobę, prawidłowy przebieg ciąży u kotek i laktację, zapobieganie chorobom układu krążenia, czy zaburzeniom dotyczącym zmysłów, zarówno słuchu, powonienia, jak i wzroku. Niewątpliwie zarówno mokra karma dla kota, jak i suche chrupki powinny być podstawą diety. W przypadku suchej karmy bardzo potrzebna jest ta, która pomaga trawić zjadane przez kota kłaczki, które zbijają się w trudne do strawienia kule. Sucha karma na zakłaczenie umożliwia poprawę perystaltyki jelit, zapobiega dolegliwościom takim jak nudności i wymioty u kota.

Jak dobrać odpowiednią karmę dla kota?

Jeżeli kot ma częste problemy z trawieniem, biegunki czy wymioty, może to świadczyć o zakłaczeniu, ale również alergii. Warto dla kota wybierać karmy hipoalergiczne, np. zawierające mięso królika czy polecaną dla alergików jagnięcinę. Pokarm dla kastratów powinien być z kolei wysokoenergetyczny, ale niskokaloryczny, bowiem mają one tendencje do tycia. Zatem musimy wybierać karmy o zmniejszonej zawartości tłuszczu, zatem nie z 20%, a np. 14% zawartością. W tym przypadku trzeba uważać na łączenie karmy mokrej i suchej, bowiem ta pierwsza może zawierać nawet 4-krotnie więcej tłuszczu.

Zbilansowana dieta kota musi być dopasowana do jego aktywności. Na opakowaniach karm i stronach producentów można znaleźć tabele, które ułatwią żywienie czworonożnego, mruczącego pupila.