Jaką karmę wybrać dla dorosłego kota?

Jaką karmę wybrać dla dorosłego kota?

Znalezienie odpowiedniej karmy dla dorosłego kota może być trudne, gdyż wybór jest ogromny. Warto pamiętać, że dieta kota musi być zbilansowana pod względem składników odżywczych, ale wbrew pozorom nie musi być urozmaicona.

Karma musi być wysokobiałkowa

Koty są zwierzętami mięsożernymi, które nie przyswajają zbóż, a zasadniczo zboża w karmie przyczyniają się do problemów trawiennych. Dlatego wybierając karmę dla dorosłego kota trzeba wiedzieć, że musi być ona wysokobiałkowa. Zatem jej głównym składnikiem powinno być mięso z mięśni oraz podroby, choć te już w mniejszej ilości. Bardzo ważnym aspektem jest też dostosowanie karmy do wieku i stylu życia zwierzęcia. Tutaj zasada jest prosta, czyli niezależnie w jakim wieku jest kot karma musi być wysokobiałkowa, a w przypadku zwierząt w podeszłym wieku zapotrzebowanie na białko jest jeszcze większe, gdyż koci seniorzy zdecydowanie gorzej je przyswajają. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja wśród zwierząt chorych, wtedy dieta musi być ściśle dostosowana pod daną jednostkę. Pamiętajcie też, że zwierzęta po sterylizacji mają zmniejszone zapotrzebowanie na energię, ale nie oznacza to wcale, że wtedy należy wybierać karmy z mniejszą zawartością białka, lecz warto wybrać te z
mniejszą zawartością tłuszczu, dzięki temu zwierzę uniknie nadwagi.

Czy sama sucha karma wystarczy?

Najważniejsze jest czytanie składów karm. Wielu opiekunów zastanawia się czy kotu wystarczy tylko jedzenie suchej karmy. Odpowiedź oczywiście brzmi nie, ale nie dlatego, że karmy nie są odpowiednio zbilansowane, lecz wynika to z czegoś innego. Otóż koty jedzące tylko suche chrupki mogą bardzo szybko się odwodnić, ale i może dojść do ciężkich uszkodzeń nerek. Te zwierzęta wywodzą się z terenów pustynnych i przez to niestety rzadko czują pragnienie, zatem wiele osobników nie chętnie spożywa wodę. Dlatego też niezbędne wydaje się dawanie do jedzenie także mokrej karmy, w której ilość wody może sięgać nawet 80%.

Karmy na odkłaczanie czy są konieczne?

Każdy opiekun kota wie, że są to zwierzęta, które bardzo często się wylizują. Ale to wylizywanie może prowadzić do problemów z zakłaczaniem się. Dlatego pewnie zauważyliście, że od czasu do czasu wasz kot je z wielką ochotą trawę. A wszystko po to, aby zwrócić zbyt dużą ilość spożytej sierści. Dlatego , gdy kot zaczyna odczuwać, że zbliżają się problemy trawienne to zaczyna jeść trawę. Ale wielu problemów można uniknąć stosując nie tylko zbilansowaną dietę, lecz dodatkowo podają mu także przysmaki odkłaczające, które swoją drogą są świetną przekąską dla zwierząt. Można także podawać specjalne pasty, które nie tylko pozwalają pozbyć się nadmiaru spożytej sierści, lecz także zawierają wartościowe oleje, słód i dostarczają energii.