Jak wybrać odpowiednie legowisko dla kota?

Jak wybrać odpowiednie legowisko dla kota?

Koty są zwierzętami bardzo wymagającymi, dlatego też wybór legowiska wcale nie jest taki łatwy. Dlatego też w dzisiejszym poradniku zastanowimy się jak wybrać odpowiednie legowisko dla kota.

Legowisko dla kota- wybór ma bardzo duże
znaczenie

Jeżeli sądzicie, że kot zadowoli się pierwszym lepszym legowiskiem to jesteście w błędzie. Otóż wybór ma tutaj olbrzymie znaczenie. Dlatego też powinniście się kierować tym co wasz kot lubi. A łatwo to zauważyć. Jeżeli zwierzak lubi się chować i wchodzić w ciasne miejsca to polecamy wam legowisko typu budka, do której może wejść i odpocząć czy odizolować się. Ale możecie też postawić na klasyczne legowiska, np. okrągłe, kwadratowe czy prostokątne, które są wyścielane. Są przede wszystkim bardzo miękkie. Ale i tu wybór nie jest wcale oczywisty, bo są zwierzęta, które lubią sporo przestrzeni, zatem śpiąc kot może przyjmować różne pozycje wręcz akrobatyczne, ale są koty, które śpią w zwinięte w kłębek. Dla tych pierwszych idealnym będzie większe legowisko, a dla drugiego typu kotów polecamy mały rozmiar. Możecie też postawić na legowiska typu materace, które także wiele zwierząt lubi.

Legowiska typu kosze wiklinowe

Ciekawym wyborem są też legowiska w formie koszy wiklinowych. Są one lekkie, ale też stosunkowo tanie. Koty bardzo często dodatkowo lubią obgryzać wiklinę, traktując to jako świetną zabawę. Dlatego też może się okazać, że długo taka budka nie wytrzyma i już po kilku miesiącach będzie trzeba zainwestować w nową. Ale zawsze możecie też zwykły kosz wiklinowy zamienić w legowisko. Wystarczy go tylko wyścielić, choć przy odrobinie kreatywności niemal z niczego możecie coś zrobić. Otóż zwykłe pudełko po butach może dla kota okazać się bardzo atrakcyjne, podobnie jak duży karton.

Gdy kot jest starszy… co wybrać?

Jeżeli wasz kot jest już seniorem i niedomaga to wtedy pamiętajcie, aby brzegi legowiska były niskie i nie utrudniały mu wejścia. Warto też postawić na model bardzo miękki. Ale może się też okazać, że na skutek wieku, bądź choroby nerek kot nie będzie utrzymywał moczu, wtedy lepiej postawić na model z wodoodpornej membrany, który bardzo łatwo utrzymać w czystości. Oczywiście możecie dodatkowo wyścielić je kocami, które będzie trzeba często prać. Przy wyborze legowiska nie należy kierować się ceną, lecz bardziej preferencjami kota i jego wygodą. Zatem pamiętajcie, aby też umieszczać legowiska w odpowiednim miejscu. Może to być parapet, meble, kanapa czy też przestrzeń za kanapą. Szczególnie starsze zwierzęta potrzebują spokoju i ten spokój należy im zapewnić. Jeżeli do tej pory wasz kot nie miał legowiska to na stare lata lepiej w nie nie inwestować, bo koty wyrabiają swoje preferencje, które bardzo niechętnie zmieniają i należy to uszanować.