Koty do kupienia – gdzie znaleźć oferty? Jakie są korzyści z posiadania kota?

Koty do kupienia – gdzie znaleźć oferty? Jakie są korzyści z posiadania kota?

Mała, futrzana kulka z zaciętością wytrawnego łowcy goniąca swój własny ogon wywoła uśmiech na twarzy chyba każdego. Nie wierzcie tym, którzy twierdzą, że koty są zimne, wyrachowane i nie przywiązują się do właścicieli – a jedynie do miski z jedzeniem. Te towarzyszące człowiekowi od tysięcy lat zwierzęta potrafią być bardzo wdzięcznymi, wiernymi przyjaciółmi!

Kot w domu to niemal wyłącznie zalety. Zastanawiacie się nad nabyciem kota? Oto, na co powinniście zwrócić uwagę przed sprowadzeniem zwierzaka do domu. 

Posiadanie kota – zalety

Na początku zastanówcie się nad tym, dlaczego chcecie adoptować albo kupić kota. Każda decyzja dotycząca zwierzaków domowych powinna być dobrze przemyślana. Nie kupujcie zwierząt pod wpływem impulsu czy mody! Dajcie sobie czas i odpowiedzcie szczerze na pytania:

  • czy na pewno jesteście gotowi zajmować się zwierzakiem przez bardzo długi czas? Średnia długość życia kota domowego wynosi kilkanaście – nawet do ponad dwudziestu lat! To poważne zobowiązanie, które oznacza przyjęcie pod swój dach nowego członka rodziny i opiekowanie się nim na dobre i na złe;
  • czy macie warunki lokalowe ku temu, by właściwie dbać o pupila? Koty nie wszędzie czują się dobrze – zwykle unikają hałaśliwych miejsc, problemem mogą być też inne zwierzęta, w tym – również inne koty. Weźcie zarazem pod uwagę wydatki na utrzymanie zwierzaka – i te stałe, jak karma, żwirek, szczepienia, jak również nieprzewidziane – na przykład na leczenie, wyrobienie paszportu i przewóz;
  • czy na pewno nie macie alergii na zwierzęta? Odczulanie jest możliwe, jednak trwa zwykle kilka miesięcy;
  • czy nie ma innych przeciwwskazań do posiadania kota – na przykład charakter pracy wymuszający częste i dłuższe wyjazdy? A może zachodzą inne okoliczności powodujące, że trudno będzie nam się zajmować zwierzakiem? W razie wątpliwości pytajcie specjalistów – weterynarzy, behawiorystów, pracowników fundacji i schronisk – osoby, które znają kocie zwyczaje i potrzeby od podszewki.  

Korzyści z posiadania kota jest naprawdę wiele. Kontakt z ufnym, skorym do zabawy lub pieszczot zwierzakiem poprawia humor, daje szczęście. Zabawa z pupilem redukuje stres, pozwala oderwać myśli od bieżących spraw, zapomnieć o kłopotach dnia codziennego. Futrzanego kompana nie obchodzi, czy dobrze wypadliście na spotkaniu, czy pasuje wam nowa fryzura, czy wyrabiacie się z deadlinami. Nie mają wobec was wygórowanych oczekiwań, nie oceniają – chcą tylko, byście się o nie troszczyli i dawali im poczucie bezpieczeństwa – a waszą opiekę będą nagradzać przywiązaniem. Okażą je na różne, nieraz zaskakujące sposoby – warto się starać, by zasłużyć na kocią wdzięczność! Więź ze zwierzakiem, zdobycie jego zaufania to naprawdę bezcenne doświadczenie.  

Kontakt z kotem może także przyczynić się do poprawy zdrowia. Różne badania wskazują, że szczególnie dobroczynnie wpływa na człowieka mruczenie – redukuje stres, obniża ciśnienie. W domach, w których mieszkają koty, rzadziej występują także przypadki alergii u dzieci. 

Nierzadko zdarza się także, że futrzani towarzysze stanowią remedium na poczucie osamotnienia, izolacji. Towarzystwo skorego do zabawy, łaknącego uwagi zwierzęcia jest szczególnie cenne w okresie pandemii, gdy wymaga się ograniczenia kontaktów społecznych do minimum. 

Warto także wspomnieć o tym, że koty po prostu mogą was wiele nauczyć – empatii, uważności, cierpliwości, odpowiedzialności, czerpania radości z drobiazgów. 

Koty: sprzedaż – gdzie szukać ogłoszeń?

Jesteście zdecydowani na nabycie kota? Na wstępie należy zaznaczyć, że w Polsce zwierzęta domowe – jak psy i koty – mogą sprzedawać jedynie legalnie działający hodowcy bądź instytucje i organizacje działające na rzecz polepszenia losu zwierząt – wynika to z art. 10a i 10b Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Dlatego zanim dokonacie zakupu, bezwzględnie upewnijcie się, że hodowca, z którego oferty chcecie skorzystać, działa w granicach prawa. Podmioty oferujące sprzedaż kotów rasowych muszą należeć do jednej z uznanych organizacji felinologicznych (największe to FIFe – w naszym kraju pod jej auspicjami działa Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia, oraz WCF – podlegają jej Stowarzyszenie Koty Rasowe, Polski Związek Felinologiczny). Jeśli w czasie wizyty u osoby podającej się za hodowcę zauważycie, że zwierzęta są zaniedbane, trzymane w złych warunkach bądź z innego powodu będziecie podejrzewać, że macie do czynienia z pseudohodowcą – bezwzględnie zgłoście ten fakt stróżom prawa i organizacjom działającym na rzecz zwierząt. 

Gdzie zatem szukać ofert sprzedaży kotów? Oczywiście najwięcej tego typu ogłoszeń znajduje się w sieci. Hodowcy, a także schroniska i fundacje, często publikują oferty dotyczące sprzedaży i adopcji kotów w mediach społecznościowych oraz na popularnych portalach ogłoszeń. Taka praktyka pozwala bowiem dotrzeć do dużej liczby osób zainteresowanych nabyciem i adopcją zwierzęcia. Warto na przykład sprawdzić ogłoszenia o sprzedaży kotów na abc.pl, czyli jednej z najpopularniejszych platform sprzedażowych. Na abc.pl wystarczy przejść do kategorii Zwierzęta i wybrać podkategorię Koty. Znajdziecie tam ogłoszenia dotyczące zarówno sprzedaży, jak i adopcji za darmo, zwierząt małych, dużych, kotek i kocurów różnych ras. Ogłoszenia pochodzą z całej Polski, można je filtrować od najnowszych lub z uwagi na oferowaną cenę. 

Dlaczego warto wybrać abc.pl w czasie rozglądania się za wymarzonym pupilem? Ponieważ jest to bezpieczny, renomowany portal z ogłoszeniami. Każda oferta przed publikacją zostaje zweryfikowana przez administratora, a na stronie nie mogą pojawiać się ogłoszenia o treści niezgodnej z prawem czy mylącej. 

Do przyjęcia kota do własnego domu trzeba się dobrze przygotować. Warto sprawić niezbędne akcesoria zawczasu – wiele z nich także znajdziecie na abc.pl. Co trzeba kupić? Zwierzęciu bezwzględnie będzie potrzebna kuweta. Na rynku znajdziecie różne modele, niektóre koty tolerują tylko kuwety odkryte, inne zakryte, a jeszcze inne zakryte, ale na przykład bez przednich drzwiczek… Jeśli planujecie zakup czy adopcję więcej niż jednego kota na raz, pamiętajcie, że ogólna zasada głosi, że kocich toalet powinno być tyle co kotów – plus jedna. Do kuwety należy dokupić żwirek – w tej kwestii również wybór jest bardzo duży i należy po prostu sprawdzić, jakie są preferencje zwierzaka. Przyda się również łopatka. 

Kolejne zakupy będą dotyczyć spraw żywieniowych. Karma może być sucha albo mokra – czyli w postaci puszek, saszetek lub tacek. Twój kot może mieć też dietę mieszaną. Warto pamiętać o tym, by jedzenie było dobrej jakości, a porcje dostosowane do wieku i wagi kota. Nie można doprowadzić do przekarmienia i otyłości futrzaka, gdyż to powoduje liczne problemy zdrowotne. 

Niezbędne będą też miseczki – na jedzenie i wodę. Niektóre koty za żadne skarby nie chcą pić wody z miski – niezbędna może okazać się więc mała, kocia fontanna. Uważnie obserwujcie zwyczaje swojego pupila, ponieważ niedostatecznie częste picie wody bywa u kotów powodem problemów z nerkami. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Dobrym pomysłem będzie także zakup drapaka, na początku nawet niewielkiego. Kot z pewnością będzie chciał ostrzyć pazurki. Jeśli nie zapewnicie mu drapaka, pupil może zniszczyć wasze meble czy dywany. 

Do listy zakupów na start warto też doliczyć gilotynkę bądź nożyczki do pazurków, a także szczotkę lub furminator. Dobrze też, by kotek miał własne legowisko, kocyk, poduszkę albo domek – miejsce, w którym będzie mógł w spokoju przesypiać leniwe dni. 

Na rynku znajdziecie także bogatą ofertę kocich zabawek. Zauważcie, że zwierzęta – tak jak ludzie – po jakimś czasie po prostu nudzą się jakimś gadżetem. Zamiast od razu podawać pupilowi kilka zabawek, lepszym pomysłem będzie sprawiać mu co jakiś czas nową wędkę czy piłeczkę. Nie zdziwcie się też, jeśli zmienięta kartka papieru okaże się dla waszego kota bardziej atrakcyjna od świeżo kupionej, filcowej myszki.  

Miejcie na uwadze to, że zabawki nie zastąpią pupilom kontaktu z wami. Koty lubią chodzić własnymi drogami i cenią sobie niezależność, ale to nie znaczy, że nie potrzebują uwagi. Szczególnie, jeśli decydujecie się na jednego kota, pamiętajcie, że będzie on regularnie domagać się głaskania czy zabawy. W przypadku jakichkolwiek problemów z porozumieniem się ze zwierzęciem, nie wahajcie się też zwracać do kociego behawiorysty. Jest to specjalista, który pomoże wam zrozumieć potrzeby zwierząt, w tym na przykład źródło niepożądanego zachowania – by takie niechciane zwyczaje finalnie wyeliminować i zastąpić takimi, które są akceptowane przez wszystkich domowników itp. Możecie być pewni, że jako właściciele kotów naprawdę wiele się nauczycie, nie tylko o tych wspaniałych zwierzętach, ale też o sobie. Powodzenia!