Opieka nad kotem podczas nieobecności właściciela – jakie opcje mamy do wyboru?

Opieka nad kotem podczas nieobecności właściciela – jakie opcje mamy do wyboru?

Posiadanie kota to nie tylko źródło ogromnej radości, ale także szereg trosk i obowiązków. Jednym z największych wyzwań dla właścicieli czworonogów jest znalezienie opieki nad pupilem w przypadku krótszych lub dłuższych wyjazdów. Jak zapewnić kotu odpowiednią opiekę na czas swojej nieobecności? Sprawdź!

Rodzina i znajomi

Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam do głowy, gdy potrzebujemy opieki dla naszego pupila, jest pozostawienie go z rodziną lub znajomymi. Taka opieka nad kotem może być jednak uciążliwa, gdy prosimy kogoś o przysługę zbyt często. Dodatkowo nasi znajomi lub członkowie rodziny mogą być niedostępni w danym terminie, co jest sporym utrudnieniem. Biorąc pod uwagę te kwestie, coraz więcej osób szuka innych możliwości opieki nad kotem na czas wyjazdów.

Hotele dla zwierząt

Kolejną opcją dla osób, które czasowo nie mogą zajmować się swoim pupilem, jest znalezienie odpowiedniego hotelu dla kotów. Dobry hotel zapewnia kotom bezpieczeństwo, kontrolę weterynaryjną oraz opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego personelu, który jest odpowiednio przeszkolony do opieki nad konkretnymi gatunkami zwierząt. Znajdziemy tam legowiska, miski na jedzenie i wodę, zabawki i inne akcesoria, które zaspokajają podstawowe potrzeby naszych mruczków.

Pracownicy hotelu troszczą się o dobrostan kotów, zapewniając im regularne posiłki i zabawy. W niektórych hotelach dla zwierząt oferowane są również dodatkowe usługi, takie jak np. grooming czy podgląd online (możliwość obserwowania swojego pupila podczas jego pobytu w hotelu).

Jakie są wady hoteli dla zwierząt?

Pozostawienie kota w hotelu dla zwierzaków to rozwiązanie, które nie jest jednak pozbawione wad. Koty zwykle są przywiązane do swojego terytorium i czują się komfortowo w domowym otoczeniu. Niektóre czworonogi źle znoszą pobyt w nowym miejscu, z dala od właściciela. Taka sytuacja może powodować u nich stres związany ze zmianą otoczenia. Dodatkowo kot, który do tej pory żył w pojedynkę, może źle reagować na inne zwierzęta przebywające w hotelu.

Czy warto zostawić kota w hotelu dla zwierzaków?

Decyzja o pozostawieniu pupila w hotelu dla kotów to bardzo indywidualna kwestia. Warto przeanalizować upodobania i potrzeby naszego czworonoga. Hotel może być dobrym rozwiązaniem dla kotów towarzyskich, odważnych i ciekawskich. Doskonale sprawdzi się w przypadku mruczków, które łatwo adaptują się do zmian otoczenia i są przyzwyczajone do kontaktów z innymi kotami. Jeśli natomiast Twój pupil jest nieśmiały, niezsocjalizowany lub silnie przywiązany do domu, może mieć trudności w dostosowaniu się do warunków hotelu dla zwierząt.

Jak wybrać odpowiedni hotel dla kota?

Hotel dla zwierząt to popularne rozwiązanie wśród właścicieli kotów poszukujących opieki dla czworonoga na czas swojej nieobecności w domu. Aby zadbać o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pupila, warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mógł on przebywać podczas naszej absencji. Do najistotniejszych kwestii w procesie poszukiwania kociego hotelu należą przede wszystkim:

 • Opiekunowie – dobry koci hotel powinien zatrudniać wyłącznie osoby, które mają odpowiednią wiedzę na temat opieki nad zwierzętami. Przed pozostawieniem pupila w hotelu warto porozmawiać z opiekunami. Rozmowa pomoże Ci zweryfikować, czy masz do czynienia z profesjonalistami.
 • Warunki panujące w hotelu – warto osobiście odwiedzić wybrany hotel, aby sprawdzić, w jakich warunkach przebywają zwierzaki. Najlepiej zadzwonić w wybrane miejsce i umówić się na takie odwiedziny. Podczas wizyty dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy hotel dysponuje oddzielnymi, przestronnymi i dobrze wyposażonymi boksami, bezpiecznym wybiegiem dla kotów, utrzymanymi w czystości kuwetami oraz osobną przestrzenią dla mruczków, które preferują samotność.
 • Udogodnienia – niektóre hotele dla zwierząt dysponują dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak np. wybieg z dostępem do zieleni, balkon czy okna, przez które kot może obserwować okolicę.
 • Plan dnia – w każdym hotelu dla kotów obowiązuje określony plan dnia, który obejmuje m.in. czas na karmienie, zabawę czy pieszczoty. Warto zapytać, jak przedstawia się ten harmonogram w miejscu, w którym chcemy pozostawić naszego mruczka.
 • Opieka lekarza weterynarii – upewnij się, czy wybrany hotel zapewnia kotom opiekę weterynaryjną. To bardzo ważne, aby Twój kot w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych mógł liczyć na pomoc specjalisty niezależnie od pory dnia.
 • Zasady przyjmowania zwierzaków do hotelu – profesjonalny hotel powinien weryfikować stan zdrowia zwierząt (potrzebne badania, wykonane odrobaczenie). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój kot podczas pobytu nie będzie narażony na niebezpieczeństwa zdrowotne.
 • Opinie – zanim zdecydujesz się na pozostawienie swojego mruczka w wybranym hotelu, zapoznaj się z opiniami na temat tego miejsca. Pozytywne recenzje zwykle świadczą o wysokiej jakości opieki, jaką koty tam otrzymują.

Petsitter – profesjonalna opieka nad kotem

Alternatywą dla kociego hotelu może być skorzystanie z usług petsittera, czyli osoby zajmującej się zwierzakami w domu właściciela. Petsitter, który opiekuje się kotami podczas nieobecności właścicieli, to tzw. catsitter. Taka osoba posiada odpowiednią wiedzę i kompetencje, które umożliwiają profesjonalną opiekę nad czworonogiem oraz zaspokojenie wszystkich potrzeb pupila. Zatrudnienie catsittera pozwoli naszemu mruczkowi uniknąć stresu związanego ze zmianą otoczenia, co może mieć miejsce w przypadku pozostawienia kota w hotelu dla zwierząt. Ma to duże znaczenie w szczególności, gdy nasz pupil jest nieśmiały, bojaźliwy i źle znosi pobyt w nowych miejscach.  

Jak znaleźć dobrego catsittera?

Aby zapewnić swojemu pupilowi opiekę na najwyższym poziomie, warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego catsittera. W procesie poszukiwania właściwej osoby, która zaopiekuje się naszym mruczkiem, dobrze jest wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Doświadczenie – nie każdy, kto kocha koty, potrafi w odpowiedni sposób się nimi zająć. Warto wybrać catsittera, który wcześniej opiekował się już kotami i miał styczność z różnymi rasami czy specjalnymi potrzebami zdrowotnymi.
 • Umiejętność podstawowej interpretacji kocich zachowań – rozumienie języka ciała i zachowań kota pozwala lepiej dostosować opiekę do indywidualnych potrzeb zwierzaka.
 • Umiejętność rozpoznawania objawów kocich chorób – dzięki temu catsitter będzie w stanie zidentyfikować oznaki problemów zdrowotnych, które mogą wymagać kontaktu z lekarzem weterynarii.
 • Opinie – w sieci można znaleźć strony, gdzie reklamują się zarówno indywidualni opiekunowie kotów, jak i platformy zatrudniające petsitterów. Przed skorzystaniem z usług danej osoby warto poczytać opinie o jej pracy.

Animalhotels – znajdź idealnego opiekuna dla swojego zwierzaka

Powierzenie swojego pupila pod opiekę komuś innemu to spore wyzwanie. Na szczęście staje się ono znacznie łatwiejsze dzięki wyszukiwarce opiekunów dla zwierząt dostępnej na stronie animalhotels.com. Serwis umożliwia przeglądanie ofert petsitterów, zdjęć i opinii o nich, a także rozmawianie z nimi na czacie i przez telefon.

Dzięki rankingowi petsitterów stworzonemu przez Animalhotels, nie musisz już martwić się o znalezienie właściwej opieki dla swojego mruczka. Ranking pomaga łatwo i szybko wyszukać najlepszych opiekunów i hotele dla zwierzaków, bazując na prawdziwych opiniach innych użytkowników.

Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój kot będzie pod doskonałą opieką, a ty będziesz mógł swobodnie realizować swoje plany bez obaw o jego dobrostan i bezpieczeństwo. Animalhotels jest rozwiązaniem, które daje pewność, że Twój pupil będzie w najlepszych rękach.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej opieki nad kotem na czas naszej nieobecności wymaga uwzględnienia indywidualnych potrzeb pupila. Dla jednych czworonogów dobrym rozwiązaniem będzie hotel dla zwierząt, a dla innych – skorzystanie z usług catsittera. Dzięki wyszukiwarce dostępnej na stronie animalhotels.com możemy znaleźć najlepsze kocie hotele i petsitterów. Korzystając z usług profesjonalistów, zapewnimy naszemu pupilowi opiekę na najwyższym poziomie, a sobie – spokój o jego dobrostan i bezpieczeństwo.

Źródło: Materiał zewnętrzny