Wykastrowany kot nie wraca do domu- co można zrobić?

Wykastrowany kot nie wraca do domu- co można zrobić?

Wiele osób decyduje się na kastrację kota, ale nie w ramach walki z bezdomnością czy nadmiernym rozmnażaniem zwierząt, lecz zwyczajnie dla wygody. Czasami kastracja kota traktowana jest jako lek “na całe zło”, wszak niektórzy sądzą, że wykastrowany zwierzak nie będzie uciekał z domu, stanie się też bardziej milusiński, a i nie będzie przejawiał agresji. Ale czy to prawda? Czy wykastrowany kot nie będzie uciekał z domu? Oczywiście, że nie!

Dlaczego koty uciekają?

Zazwyczaj uważa się, że wykastrowany kocur nie będzie uciekał z domu, wszak rójki już go nie interesują, a więc nie będzie szukał potencjalnych partnerek seksualnych. Ale warto wiedzieć, że koty uciekają z domu nie tylko by zaspokoić swoje potrzeby seksualne, lecz mają ku temu inne powody. Na samym początku warto oczywiście pamiętać, że owszem zabieg kastracji sprawia, że stężenie w krwi zwierzęcia testosteronu diametralnie się zmniejsza, ale nie robi to się z dnia na dzień. Otóż koty dopiero po 6-7 tygodniach mają mniejszy poziom tego hormonu, zatem do tego czasu kocur, który wyczuje ruję będzie nadal próbował uciekać z domu i może nie wracać do niego nawet przez kilka dni.

Inne powody ucieczek kocurów

Kocury są łowcami i drapieżnikami i nawet pozbawienie ich atrybutów “męskości” nie sprawia, że uspokoją się i zostaną miłymi mruczkami, które będą chciały spędzać czas na głaskaniu. Nic bardziej mylnego! Otóż kot wraz z kastracją nie pozbywa się swojego instynktu i nadal będzie chciał wychodzić na dwór polować czy oznaczać teren. Wcale nie musi się okazać, że takie zachowanie ulegną nawet zmniejszeniu. Koty uciekają z domu i nie chętnie wracają, bo lubią eksplorować teren i poznawać nowe tereny. Zatem może się okazać, że kocur nie wraca do domu, bo zbyt daleko się od niego oddalił, bądź jest zajęty polowaniem. Oczywiście kocury są także odławiane, a więc może się okazać, że wasz pupil nie wraca do domu, bo właśnie przebywa w schronisku. Dlatego też warto na bieżąco sprawdzać zwierzak się tam znajduje. Czasami koty są dokarmiane przez obcych ludzi przesz to też nie chętnie wracają do domu. Tutaj musimy was rozczarować, a mianowicie nie macie co liczyć, że kot będzie do was tak samo przywiązany jak pies, wszak psy świata nie widzą poza swoimi opiekunami.

Czy można zapobiegać ucieczką kota? Liczy się ostrożność!

Zasadniczo możecie dopilnować, aby wasz kocur przestał uciekać, choć wcale nie będzie to łatwe. Najlepsza jest uwaga, a dokładnie przy wchodzeniu czy wychodzeniu z domu musicie uważać, aby zwierzak nie wybiegł. Ale czasem pomimo szczerych chętni to się nie udaje. Dlatego też warto zwierzaka zaczipować, ale także do jego obróżki dołączyć adresatkę. Dzięki temu możecie liczyć na to, że gdy ktoś znajdzie waszego zwierzaka to się z wami skontaktuje.