Rozszerzone źrenice u kota

Rozszerzone źrenice u kota

Wielu opiekunów kotów zachwyca się ich oczami. Trzeba przyznać, że rozszerzone źrenice sprawiają, że zwierzak wygląda niczym “kot ze Shreka”. Oczywiście w pewnych sytuacjach taki stan nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak czasami koniecznie trzeba skontaktować się ze lekarzem weterynarii.

Mydriaza- czyli wszystko co musisz wiedzieć o rozszerzonych źrenicach u kota

Mydriaza- tak nazywa się stan, w którym kot ma szczególnie duże źrenice. Oczywiście jeżeli owy stan utrzymuje się maksymalnie kilka godzin to żaden opiekun nie musi się martwić. Warto tutaj wiedzieć, że rozszerzone źrenice u kota są zjawiskiem normalnym w niektórych sytuacjach. Zapewne domyślacie się, że mydriaza występuje w przypadku, gdy zwierzak znajduje się w nieodświetlonym pomieszczeniu czy gdy zwyczajnie jest ciemno. Taki stan występuje także, gdy zwierzak jest podekscytowany np. bawiąc się ulubioną zabawką. Także koty polujące mają rozszerzone źrenice, nawet te domowe, gdy wcale nie polują na mysz, lecz swoją zabawkę. Jeżeli jednak zauważycie, że poza rozszerzonymi źrenicami wasz mruczek inaczej się zachowuje bądź jest spłoszony to nie czekajcie tylko koniecznie zgłoście się do lekarza weterynarii.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Każdy opiekun kota, który poświęca mu czas potrafi “wyłapać” zachowania zwierzaka, które nie są normalne. Otóż mydriaza może być także następstwem chorób, ale i stresu. Zacznijmy jednak od tego drugiego, a mianowicie jeżeli zwierzak jest bardzo zestresowany, bądź czegoś się boi także rozszerzone źrenice występują. W takiej sytuacji najlepiej zgasić światło w pomieszczeniu i usiąść obok niego, delikatnie i cicho mówiąc. Jeżeli kot boi się np. odgłosu petard za oknem, to dodatkowo koniecznie trzeba włączyć telewizor, okna przysłonić. Można także zwierzę przenieść do łazienki, bądź można otworzyć szafę, gdzie kot na pewno się ukryje. Ale czasami przyczyny rozszerzonych źrenic są zdecydowanie poważniejsze i mogą świadczyć o tym, że zwierzę odczuwa duży ból. Także zatrucie w tym zatrucie toksynami objawia się rozszerzonymi źrenicami. Niestety też zaawansowany proces nowotworowy objawia się przewlekłym i mocnym bólem w konsekwencji rozszerzonymi źrenicami u kota. Uraz i to nie tylko urazy oczu powodują ten stan. Jeżeli w domu maci kociego seniora to musicie liczyć się z tym, że starsze zwierzęta często mają problem ze zbyt wysokim ciśnieniem czy zaczyna tracić wzrok. Ale mydriaza może być efektem też przestymulowania, czyli dostarczania kotu zbyt wielu bodźców przez co stan dużego podekscytowania utrzymuje się przez bardzo długi czas.

Rozszerzone źrenice mogą być stanem naturalnym, ale też patologicznym, dlatego tak ważna jest obserwacja zwierzęcia, a w razie konieczności szybkie zgłoszenie się do lekarza weterynarii, gdzie zostanie podjęte odpowiednie leczenie.