Zaropiałe oczy u kota

Zaropiałe oczy u kota

Będąc opiekunem kota, z pewnością każda niepokojąca zmiana w jego zachowaniu ci nie umyka i zwracasz na nią uwagę. Właściciele kotów robią bowiem wszystko, aby zapewnić swoim pupilom odpowiednie warunki, dzięki czemu są one zdrowe i utrzymują właściwą kondycję. Czasami zdarzają się jednak niepokojące sytuacje, a jedną z nich mogą być zaropiałe oczy u kota (może to być oczywiście tylko jedno zaropiałe oko u kota).

Kocie oczy są bardzo charakterystyczne, jeśli zaczyna się z nimi coś dziać, opiekun kota z pewnością to zauważy. W przypadku kiedy oczy te są zaropiałe, sączy się z nich wydzielina o kolorze zielonym lub mlecznym. Powstaje również stan zapalny, wynikiem czego oczy są zaczerwieniona i spuchnięte. Kot czuje wtedy ogromny ból i jest on bardzo czuły na najmniejszy dotyk właściciela, w tych okolicach. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne. Często zdarza się, że ropiejące oczy są wynikiem zapalenia spojówek. Inną przyczyną może być ciało obce, które dostało się pod powiekę oka i nie zostało usunięte, za pomocą mrugania. Ropiejące oczy mogą pojawić się również, kiedy w ciele naszego pupila znajdują się pasożyty. Jednakże, bez względu na przyczynę takiego stanu, właściciel kota powinien niezwłocznie udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz zbada kota, postawi odpowiednią diagnozę oraz przepisze lekarstwa, jeżeli będą potrzebne. Najprawdopodobniej, będzie to płyn do przemywania kocich oczu. Nie warto zwlekać z taką wizytą. Jak było wskazywane powyżej, ropiejące oczy powodują olbrzymi ból oraz dyskomfort u kota. Tym samym, aby skrócić powyższe, od razu udajmy się do specjalisty.

Ropienie oczu najczęściej pojawia się u kotów, które mają obniżoną odporność, z różnych przyczyn. Co za tym idzie powszechne jest ono u małych jeszcze kociaków, u których nie zdążyła się ona jeszcze dobrze wykształcić oraz u kotów bezdomnych, które z racji warunków w jakiś żyją, również podatne są na infekcje i różnego rodzaju choroby. Uważa się, że jeżeli ropienie występuje u dorosłych, domowych mruczków przyczyną najczęściej jest cało obce, które dostało się pod powiekę i nie zostało usunięte.

Po wizycie u weterynarza, możemy również pomóc kotu przetrwać ten trudny czas, na własną rękę. Wystarczy zakupić roztwór soli fizjologicznej i regularnie płukać nim spojówki kota. Warto również przeczyścić nią pyszczek kota, na którym najprawdopodobniej znajduje się zaschnięta wydzielina ropna. Jeżeli nie mamy powyższego, można również użyć przegotowanej wody i wcierać ją w kocie oczy. Jednocześnie zapewnij swojemu kotu jak najbardziej komfortowe warunki. Musi on odczuwać spokój, nie warto niepokoić go bez powodu, aby mógł wypoczywać.

Ropiejące oczy u kota nie są śmiertelnie niebezpiecznym schorzeniem, które może przytrafić się twojemu mruczkowi. Nie zapominajmy jednak, iż nasz kot odczuwa wtedy ból. Jeżeli już takie schorzenie się pojawi, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby je wyeliminować. Warto pamiętać, że zdrowie kota jest najważniejsze.