Mocznica u kota

Mocznica u kota

Należyte dbanie o kota, to przede wszystkim dbanie o jego zdrowie i kondycje fizyczną. Niestety zdarzają się sytuację, których nawet najlepszy opiekun kota nie jest w stanie uniknąć i przewidzieć. Są to często bardzo poważne choroby czy inne schorzenia, atakujące organizm kota. Wiele z takich chorób objawia się w późnym swoich stadium, co często kończy się śmiercią zwierzaka. Przykładem tutaj może być mocznica, znana również jako przewlekła niewydolność nerek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć co to za choroba, jakie są jej objawy oraz jak ją leczyć – przeczytaj poniższy artykuł.

Mocznica jest chorobą, która atakuje nerki kota. Najbardziej narażone są na nią starsze zwierzaki, które ukończyły 7 rok swojego życia. Przyczyny mocznicy są różne, może się zdarzyć, że kot posiada wady wrodzone, które prędzej czy później do niej doprowadzą. Może ona pojawić się również, kiedy kot nieustannie cierpi na zapalenie pęcherza. Jednocześnie wpływ na nią może mieć kocia dieta. Dieta ta jest wysokomięsna, a zatem bogata w fosfor. Duża ilości tego składnika negatywnie odbija się na pracy nerek. Tym samym nie mogą one w sposób całkowicie prawidłowy usuwać nadmiaru niepotrzebnego mocznika z kociego organizmu. Mocznik jest bowiem toksyną, powstającą w wątrobie, która następnie regularnie musi być utylizowana przez nerki. Zależność jest zatem prosta, jeżeli nerki nie pracują w sposób należyty, mocznik nie jest usuwany i zalega w organizmie zwierzaka. W efekcie cały organizm ulega zatruciu i pojawia się choroba, zwana mocznicą.

Największą wadą mocznicy, która doprowadza do dużej śmiertelności zwierząt, jest fakt, że jej poważne objawy pojawiają się dopiero w momencie, kiedy trzy czwarte powierzchni kocich nerek jest już zaatakowane przez chorobę i uległo uszkodzeniu. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest znacznie zwiększona częstotliwość oddawania moczu przez kota. Właściciel z pewnością może to zauważyć, regularnie sprzątając kocią kuwetę i wymieniając żwirek. Jednocześnie kot jest bardzo osowiały, nie ma ochoty na większy wysiłek oraz zabawy. Towarzyszy mu również brak apetytu, a mogą pojawić się wymioty.

Jeżeli zauważysz powyżej opisane objawy, od razu udaj się z kotem do weterynarza, który przeprowadzi odpowiednie badania. Będzie to analiza krwi wraz z badaniem morfologicznym. Jednocześnie wykonane zostanie badanie moczu i USG układu moczowego. Weterynarz również najprawdopodobniej, jeżeli okaże się, że zwierzę jest poważnie odwodnione, zleci uzupełnienie płynów i elektrolitów, za pomocą kroplówki. Przepisze on również odpowiednią kurację, jeżeli kota da się jeszcze uratować. W przypadku kiedy choroba nie jest jeszcze bardzo rozwinięta i nerki nie są uszkodzone, niezbędne będzie stosowanie odpowiedniej diety.

Jak widać mocznica jest bardzo poważną chorobą, która niestety niewykryta we wczesnym jej stadium, może doprowadzić do śmierci kota. Warto zatem zawsze uważnie obserwować swojego kota i w przypadku zauważenia niepokojących symptomów, zabrać go do weterynarza.