Zmiana karmy u kota: jak zrobić to mądrze i nie zaszkodzić?

Zmiana karmy u kota: jak zrobić to mądrze i nie zaszkodzić?

O cechach kociego charakteru można mówić godzinami, z pewnością jednak nie znajdzie się zbyt wielu słów opisujących uległość, posłuszeństwo i akceptację zmian. Każdy właściciel kota wie, kto tak naprawdę rządzi w domu i jak trudno wprowadzić modyfikację w zaakceptowanym przez kota porządku świata. Jednym z elementów owego porządku jest pożywienie, do którego pupil przykłada ogromną wagę. Ewentualna korekta może spowodować bunt na okręcie. Jak tego uniknąć? Jak mądrze zmienić karmę dla kota?

  • Co powinna zawierać zdrowa karma dla kota?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kota?
  • Czy kot może jeść różne karmy?
  • Co pije kot?

Pożądane składniki karmy dla kota 

Nikogo nie powinien zmylić widok rozkosznego Mruczka wyciągniętego na kanapie. Niezależnie od tego, jak bardzo jest uroczy, to w dalszym ciągu jest drapieżnik, w którym drzemią geny lwów i tygrysów. A skoro z drapieżcą ma się do czynienia to i pożywienie powinno być godne mięsożercy.

Życie jednak zna takie przypadki, kiedy nieświadomy niczego opiekun karmi swojego kota tym, co sam zwykł spożywać. W kociej misce lądują kluski, ziemniaki, ryż, a nawet pozostałości po kanapkach, a wszystko polane jakimś sosem.

Na swoje nieszczęście kot wychowywany na takiej diecie od niemowlaka akceptuje ten stan rzeczy, a nawet gorzej, on nie ma ochoty tego zmieniać.

Niestety z czasem dochodzi do problemów w układzie trawiennym i kot zaczyna chorować. Jak tego uniknąć? Po prostu od początku należy stosować karmę dla kota bogatą w białko, witaminy, tłuszcze, mikro i makroelementy, które oferuje internetowy sklep zoologiczny z karmą.

Karma dla kota – na co zwrócić uwagę? 

Wybierając karmę dla kota, nie warto sugerować się tylko ceną. Kot nie jest współlokatorem, na którym da się oszczędzać, nie czyniąc mu jednocześnie krzywdy. To skomplikowana maszyna do polowań składająca się z doskonałych oczu, prężnych mięśni i niebywałego refleksu.

Braki w diecie z pewnością doprowadzą do zaburzeń, zwłaszcza w przypadku zwierząt trzymanych w mieszkaniu, gdzie możliwość uzupełnienia zestawu przekąsek o ptaszynę bądź myszkę jest ograniczona.

Zatem nabywając dobrą karmę w sklepie zoologicznym z karmą dla kotów Fera.pl warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z informacjami opisującymi skład karmy oraz zalecenia dotyczące karmienia.

Przykładowe składniki karmy dla kota:

  • Białko;
  • Białko dominujące;
  • Energia metaboliczna;
  • Tłuszcz.

Trzeba też uwzględnić wiek zwierzęcia, stan sierści (długa, krótka), a nawet przebyte choroby. Dopiero na tej podstawie można dokonać optymalnego wyboru.

Zmiana karmy dla kota – jak to zrobić skutecznie? 

Zmiana diety może okazać się konieczna z powodów zdrowotnych lub w przypadku, kiedy do domu trafia już dorosły kot obarczony pewnymi przyzwyczajeniami.

Co gorsza, kot nie powinien doświadczać gwałtownych rewolucji kuchennych, gdyż może mu to najzwyczajniej zaszkodzić. Nasz podopieczny nie powinien spożywać różnych karm. W efekcie zwierzak będzie borykał się z rozwolnieniem, wymiotami i bólami brzucha.

Złota zasada hodowców mówi, iż najlepiej dokonać zmiany sukcesywnie, podając na początek mieszankę nowej i starej karmy zachowując następujące proporcje: 20% nowej i 80% poprzedniej karmy. Po kilku dniach skład mieszanki można nieznacznie zmienić, aż do osiągnięcia pełnych stu procent.

Karma dla kota – o czym należy pamiętać? 

Pamiętaj o zapewnieniu kotu wody, co jest szczególnie ważne, decydując się na żywienie kota suchą karmą. Niektóre koty nie interesują się stojącą wodą, dlatego warto zdecydować się na fontannę dla kota.