Cechy dobrego transportera dla kotów

Cechy dobrego transportera dla kotów

Absolutnie niezbędnym akcesorium dla każdego kota jest transporter. Choć koty zwykle ich nie lubią, bo kojarzą im się z wizytami u weterynarza, to bez nich ani rusz. Zatem poznaj cechy dobrego transportera dla kotów, zanim zdecydujesz się na zakup.

Po pierwsze: obszerna budka zapewniająca kotu swobodę

Transporter nie powinien być bardzo duży, ale nie powinien być również zbyt ciasny dla kota. Zwierzę musi mieć możliwość obrócenia się w transporterze. Z dwóch stron transporter powinien posiadać otwory wentylacyjne. Mogą mieć formę siateczki bądź rusztu, w zależności od tego na jaki materiał się zdecydujesz.

Po drugie: swoboda przenoszenia

W przypadku każdego transportera ważna jest swoboda przenoszenia i przy okazji użytkowania także w samochodzie. Zatem dobrze by posiadał uchwyt, a także był lekki. Jeśli nie ma uchwytu wbudowanego powinien posiadać przynajmniej możliwość wpięcia uchwytu, a nawet paska. Przydaje się to bardzo, kiedy z kotem trzeba pokonać większy dystans pieszo. Ponadto transporter powinien posiada zaczepy przez które można poprowadzić pas bezpieczeństwa w samochodzie, jeśli nie korzysta się z szelek samochodowych wpinanych do pasa. Transporter powinien być lekki, bo już sam kot do najlżejszych zwierząt nie należy. Średnia waga kota to nawet 10 kg.

Po trzecie: wybierz materiał łatwy w czyszczeniu

Transporter musi być łatwy w czyszczeniu. To absolutnie prawda, bo niejednokrotnie kot zsika się ze strachu, albo z powodu dolegliwości żołądkowych zwymiotuje. Jeśli ma biegunkę, to jeszcze trudniej pozbyć się brudu. Zatem warto podkreślić, że najłatwiejszy w czyszczeniu będzie transporter z tworzywa sztucznego. Oczywiście transporter plecak lub torba także jest możliwy do wyczyszczenia, wszak można wyprać go w pralce. Zatem tu wybór należy do Ciebie. Na pewno plastikowy będzie bardziej praktyczny, jeśli dzień po dniu masz pojawić się u weterynarza, wtedy codzienne pranie, a bywa konieczne, może być dość uciążliwe i lepiej wybrać transporter, który można łatwo i szybko wyczyścić przy użyciu wody i środków dezynfekujących. Dobry transporter powinien być wyposażony w rowki, do których ewentualnie może spływać wilgoć. Ponadto ważne jest często by był atrakcyjny pod względem wizualnym, wszak dla kociarza to też ważne. W tym przypadku na pewno modele tekstylne mają przewagę nad plastikowymi. Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia na którą trzeba zwrócić uwagę, a mianowicie łatwe otwieranie i zamykanie i to podwójne. Transporter musi mieć możliwość otwarcia całej pokrywy, a nie tylko drzwiczek, bo kot bardzo często nie chce wyjść z transportera, a przestraszonego trudno wydobyć z niego bez odniesienia ran. Dlatego na ten element trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę. Warto podkreślić, że wysokiej jakości transportery dla kotów dostępne są w przystępnych cenach.