Najczęstsze choroby oczu u zwierząt

Najczęstsze choroby oczu u zwierząt

Oczy są swego rodzaju zwierciadłem duszy, w którym możemy dostrzec wiele przeróżnych emocji – to właśnie przy ich pomocy komunikują się z nami zwierzęta. Właściciele czworonogów powinni pamiętać, że dbanie o nie jest niezwykle istotne, aby zapewnić swym pupilom jak największy komfort życia. Wzrok to bardzo ważny zmysł, którego funkcjonowanie może zostać zakłócone z powodu różnych dolegliwości – poznaj najczęstsze choroby oczu u zwierząt!

Objawy chorób oczu u zwierząt – na to zwróć uwagę!

Warto znać podstawowe objawy schorzeń, które mogą wpływać na wzrok naszego zwierzęcia – dzięki temu istnieje większa szansa, że szybko zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały. Wśród typowych objawów chorób oczu, niezależnie od przyczyny schorzenia, wymienia się:

  • pocieranie łapą o chore oko,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • łzawienie,
  • mrużenie oka,
  • światłowstręt,
  • pogorszenie bądź utrata wzroku, co łączy się m.in. z niepewnością podczas chodzenia, wpadaniem na przedmioty, niechęcią do spacerów czy zabaw,
  • tworzenie się ścieżek łzowych u psów z białą sierścią.

Jeśli zauważymy powyższe niepokojące sygnały, należy udać się do kliniki weterynaryjnej – właśnie tam specjalista przeprowadzi pełny proces diagnostyczny, a następnie wyznaczy odpowiedni kierunek działania.

Regularne badanie oczu zwierząt – dlaczego jest tak ważne?

W trosce o zdrowie naszych zwierząt, powinniśmy uczęszczać z nimi na regularne badania oczu. Dzięki temu możliwe będzie wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i szybkie podjęcie działania. Warto to robić z uwagi na fakt, że nawet znając objawy danych chorób, możemy je przeoczyć. Ponadto, aby prawidłowo rozpoznać niektóre schorzenia, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów.

Zadbaj o oczy swego pupila i sprawdź badania okulistyczne oraz zabiegi z dziedziny chirurgii okulistycznej: www.przychodnianovet.pl/uslugi-weterynaryjne-okulistyka/.

Choroby oczu u zwierząt – które występują najczęściej?

Choroby oczu pojawiają się niezależnie od wieku – mogą one występować zarówno u młodych czworonogów, jak i zwierzęcych seniorów. Nierzadko u ich podstaw leżą genetyczne predyspozycje, dlatego właściciele powinni zapoznać się ze schorzeniami najczęściej występującymi u rasy ich pupila. A jakie są najczęstsze choroby oczu u zwierząt?

Zaćma

Zaćma może rozwijać się wręcz niezauważona przez długi czas. Prowadzi ona do stopniowego mętnienia oka lub oczu. Nieleczona zaćma pogarsza wzrok zwierzęcia, niekiedy przyczyniając się do całkowitej jego utraty. W efekcie zwierzak zaczyna wpadać na przedmioty, ma problemy z rozpoznawaniem ludzi czy utrzymywaniem równowagi, jak i staje się osowiały, strachliwy bądź drażliwy. Wśród metod stanowiących skuteczny ratunek w walce z zaćmą wymienia się fakoemulsyfikację.

Jaskra

Schorzeniem, które polega na nieustannym zwiększeniu śródgałkowego ciśnienia jest jaskra. Może być ona wynikiem np. urazu czy nowotworu, ale może pojawić się także samoistnie. Wśród jej objawów wymienia się przekrwienie spojówek, a także powiększenie gałki ocznej czy rozszerzenie źrenicy. Leczenie jaskry przebiega przy pomocy środków farmakologicznych, które wspierają kontrolę ciśnienia w oku, pozwalając utrzymać zdolność widzenia. Czasem jednak niezbędne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Zapalenie spojówek

Wirusy, bakterie, ciała obce, alergie czy mechaniczne urazy mogą prowadzić do zapalenia spojówek. Problem ten zwykle wiąże się z łzawieniem, które z czasem może przekształcić się w ropną wydzielinę. Przy zapaleniu oczy zwierzęcia są opuchnięte i przekrwione, czemu towarzyszy dyskomfort – w efekcie pupil pociera je, pogłębiając przy tym stan zapalny. Jeśli zauważymy takie objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka objawia się brakiem łzowego filmu, który odpowiada za oczyszczanie i nawilżanie gałki ocznej. Zazwyczaj towarzyszy mu przewlekłe zapalenie spojówek, kurcz powiek, wysuwanie się trzeciej powieki, śluzowa bądź śluzowo-ropna wydzielina czy drapanie i pocieranie oczu. Terapia tej choroby skupia się głównie na miejscowym podawaniu leków, nawilżaniu oraz regularnej higienie oczu.

Entropium i ektropium

Chociaż entropium i ektropium występują bardzo rzadko u kotów, jest to choroba, która często dotyka psy. Pierwsze schorzenie stanowi wywinięcie brzegu powieki do wewnątrz, przez co rzęsy bądź sierść u ras długowłosych podrażnia spojówkę. To z kolei prowadzi do mrużenia oka i łzawienia, zapalenia, uszkodzenia bądź wręcz perforacji rogówki, jak i pogorszenia widzenia. Rasy predysponowane do entropium to: chow-chow, shar pei, psy ras brachycefalicznych czy olbrzymich.

Ektropium może być z kolei chorobą wrodzoną, która uwidoczni się w okresie pierwszego roku życia psa, bądź nabytą – powstałą w starszym wieku, wskutek utraty wiotkości skóry czy napięcia mięśni twarzy. Polega ona na wywinięciu powieki na zewnątrz, przez co spojówka zostaje odsłoniona – wskutek tego następuje upośledzenie pracy filmu łzowego organu. Predysponowane do ektropium są rasy: spaniele, retrivery, bernardyny, mastify, psy gończe.

Leczenie tych chorób jest zależne od stopnia zmian – przy mniejszych możliwe jest stosowanie kropli nawilżających i antybiotyków, natomiast większe wymagają korekcji chirurgicznej.

Wymieniając najczęstsze choroby oczu u zwierząt, można również wspomnieć o wypadnięciu trzeciej powieki, zapaleniu rogówki bądź wrzodach rogówki. Należy pamiętać, że jeśli zauważymy którykolwiek z objawów towarzyszących tym schorzeniom, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.