Czy złamana łapa u kota zrośnie się sama?

Czy złamana łapa u kota zrośnie się sama?

Popularne jest powiedzenie, że kot zawsze spada na cztery łapy. Jest w tym oczywiście wiele prawdy. Koty są niezwykle zwinnymi oraz gibkimi zwierzętami, które nawet spadając z wysokiej wysokości, potrafią wyjść z tego bez szwanku. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, przykładowo wypadki samochodowe, kiedy kończyna kota może zostać złamana. Niewykluczone, że kontuzja naszego pupila może zdarzyć się również w bezpiecznym na pozór domu, kiedy to właściciel przypadkowo nastąpi na kocią łapę lub zatrzaśnie za sobą drzwi nie wiedząc, że kot znajduje się za nim.

Warto zaznaczyć, iż czasami złamanie łapy kota może nie być oczywistą sprawą. W przypadku, kiedy podczas wypadu zadziałała adrenalina, kot może nie pokazywać po sobie, że faktycznie coś mu się stało. Jednak, jeśli zauważymy że nasz kot zachowuje się inaczej niż zwykle, może to nas zaniepokoić. Czasami również zwierzęta nie okazują powstałego uszkodzenia w oczywisty sposób, starając się ukryć powstały uraz. Objawy złamania kończyny to najczęściej osowiałość – kot nie wyraża chęci do poruszania się oraz widoczne problemy z chodzeniem. Jeżeli zatem zauważysz, że twój pupil kuleje lub trzyma łapę wysoko uniesioną, może to być oznaka złamania. Jednocześnie taka kończyna bardzo szybko puchnie, a każdy jej dotyk sprawia zwierzakowi ból.

Odpowiadając na tytułowe pytanie, czy łapa kota może zrosnąć się sama należy stwierdzić, że może. Każdy organizm, podczas takich sytuacji podejmuje walkę w celu pokonania schorzenia. Jednakże w przypadku złamań kocich łap, kategorycznie zaleca się wizytę u weterynarza. Nieleczone złamanie może bowiem powodować wiele negatywnych konsekwencji, w postaci wdania się infekcji czy zakażenia. Może ono prowadzić również do martwicy. Ponadto, jeżeli złamanie jest poważne, przykładowo kości łapy uległy przesunięciu względem siebie – nigdy samoczynnie nie zrosną się one w sposób prawidłowy. Tym samym, kocia łapa nie będzie tak sprawna jak kiedyś, a kot może odczuwać powracający ból. Tym samym warto wybrać się do weterynarza, który może podać zwierzakowi wszystkie potrzebne lekarstwa. Przewożąc zwierzę do lekarza należy pamiętać o odpowiednim jego transporcie, tak aby uraz nie uległ pogłębieniu. Najlepiej przewieźć kota w odpowiednim transporterze dla kota, a złamaną kończynę w miarę możliwość ustabilizować. Weterynarz po analizie złamania najprawdopodobniej podejmie decyzję o założeniu sztywnego opatrunku zewnętrznego na kocią łapę. Oczywiście mogą zdarzyć się poważniejsze sytuacje, kiedy wymagana będzie operacja.

Podsumowując, złamana kocia kończyna może zrosnąć się sama, jednak istnieje bardzo duże ryzyko z tym związane. Złamania takie mogą być bardzo skomplikowane i może okazać się, iż bez profesjonalnej pomocy weterynarza kości nie zrosną się w sposób prawidłowy, okaleczając kota na przyszłość. Zatem, jeżeli zauważysz, że twój kot ma problem z chodzeniem i przypuszczasz, że kocia łapa może być złamana, nie wahaj się przed wizytą u weterynarza.