Plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota

Plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota

Właściciel kota zawsze stara się zapewniać swojemu pupilowi wszystko co najlepsze oraz należycie dać o jego zdrowie i kondycję psychiczną. Aby to osiągnąć, niezbędne są regularne wizyty u weterynarza oraz kontrola jego stanu. Niemniej, czasami zdarzają się nieprzyjemne schorzenia czy choroby, powszechne u kotów, których ciężko uniknąć. Jednym z nich pozostaje niewątpliwie plazmocytoza, czyli swego rodzaju zapalenie dziąseł u kotów.

Jest to choroba przewlekła, nawracająca oraz dość dokuczliwa, zarówno dla kota, jak i jego opiekuna. Jednocześnie chorujący na nią zwierzak odczuwa ogromny ból i dyskomfort. Szacuje się, że od około 2% do 4 % kotów na nią choruje. Według przeprowadzonych badań, najczęściej dotyka ona koty, które zostały uprzednio wykastrowane. Choroba ta nastręcza problemów głównie dorosłym kotom, które ukończyły 3 rok życia.

Plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota objawia się gwałtownym wzrostem liczby plazmocytów w kocim organizmie. Przyczyną jej powstawania jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej kota. Objawy tej choroby są dość charakterystyczne, dochodzi do silnego obrzęku błon śluzowych kota, które wyglądem zaczynają przypominać owoce maliny. W przypadku ich dotyku, dochodzi do krwawienia. Dodatkowo kot bardzo mocno się ślini, a z jego jamy ustnej dobiega nieprzyjemny zapach. Jednocześnie może pojawić się brak apetytu oraz wypluwanie pożywienia, które kot wziął do pyszczka. Ponadto dostrzegalne będą zmiany w zachowaniu kota – nie będzie on najprawdopodobniej chciał przebywać wśród członków rodziny oraz będzie szukać samotnego schronienia. Jeżeli zatem zauważysz, któryś z powyższych objawów, nie czekaj, tylko od razu weź swojego kota do specjalisty. Weterynarz przeprowadzi wszystkie potrzebne badania oraz postawi jednoznaczna diagnozę, na podstawie której będzie można rozpocząć leczenie. Leczenie tej choroby najczęściej polega na podaniu odpowiednich antybiotyków oraz jednocześnie leków przeciwbólowych oraz przeciwbakteryjnych. Z reguły trwa ono kilka tygodni.

Należy pamiętać, iż należyte dbanie o higienę jamy ustnej naszego kota, pozwoli wyeliminować tę chorobę. Tym samym, trzeba pamiętać o ciągłym szczotkowaniu kocich zębów oraz usuwania narosłego kamienia nazębnego. Warto również używać odpowiednich preparatów dentystycznych oraz wzbogacić dietę kota o specjalistyczną karmę dentystyczną.

Plazmocytarne zapalenie dziąseł u kota jest chorobą niezwykle uciążliwą, która przede wszystkim sprawia zwierzęciu ogromny ból. Jeżeli zauważymy objawy opisane powyżej, nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań oraz postawieniu diagnozy, od razu będzie mógł podjąć stosowne kroki. Warto również pamiętać o złotej zasadzie, zgodnie z którą lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Zatem należy dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila w odpowiedni sposób, co pozwoli zniwelować możliwość powstania problemu.