Czym kierować się przy wyborze drapaka dla kota?

Czym kierować się przy wyborze drapaka dla kota?

Drapak to dla kota doskonałe akcesorium do zabawy, które jak sama nazwa wskazuje służy również do ostrzenia pazurków. Dzięki niemu kot może pozbyć się martwej, zrogowaciałej warstwy. Potrzeba posiadania ostrych pazurów tkwi w naturze kota, służą mu bowiem podczas polowania, walki, a także obrony. Przy okazji pazury są chwytną częścią łapek kota dzięki której mogą wspinać się nawet po pionowych pniach. Choć wydawać by się mogło, że kotu domowemu na nic takie umiejętności, to jednak pazury kota stale rosną i musi je ostrzyć niezależnie od tego w jakich warunkach żyje. Pytanie zasadnicze brzmi: czym kierować się przy wyborze drapaka dla kota? Spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Drapak dla kota – wybór ze względu na materiał z jakiego został wykonany

Drapaki mogą być wykonane z sizalu, drewna, czy też kartonu. Czasem kartonowe czy drewniane elementy pokryte są dodatkowo materiałową tapicerką. Istotne znaczenie ma dobór materiału, który pozwoli kotu skutecznie realizować naturalną potrzebę ścierania pazurków. Jeśli chodzi o ten aspekt, to wszystkie wyżej wymienione dobrze się sprawdzają, a na pewno najmocniejsze i najtrwalsze jest drewno. Nawet jeśli kot zedrze wierzchnią warstwę to drapak będzie jeszcze mógł być użytkowany przez długi czas. Sizalowe drapaki są także mocne i trwałe, gdyż włókno agawy sizalowej charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia i bardzo trudno przerwać splecione włókna. Karton wydaje się najmniej trwały, a przy tym także najmniej stabilny, jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że drapaki wykonywane są z grubych warstw kartonu ściśle ze sobą sklejonych, zatem kot nie zniszczy łatwo takiego drapaka.

Drapak ścienny czy też podłogowy?

Wybierając drapak trzeba kierować się nie tylko materiałem z jakiego został wykonany, ale również tym, w jaki sposób będzie użytkowany przez kota. Jeśli w mieszkaniu jest mało miejsca to na pewno sprawdzą się drapaki ścienne. Drapak podłogowy będzie dobrym wyborem dla posiadaczy dywanów, którzy chcą je chronić przed zapędami swoich mruczków. Jak wiadomo koty bardzo chętnie bawią się dywanem, wchodząc pod niego i drapiąc, co niestety nie pozostaje bez wpływu na runo i wygląd dywanu. Przedmiotem zainteresowania kotów są także tekstylia, zarówno zasłony, firany, jak i obrusy. Dlatego jeśli w domu jest wystarczająco miejsca, warto zainwestować zarówno w matę sizalową, jak i drapak ścienny. Zresztą matę zawsze można zwinąć i schować w szafie. Są również klasyczne drapaki podłogowe składające się z rur i posadowionych na nich półek. Takie modele mogą mieć kilka kondygnacji i np. mogą być zakończone budką w której kot może się schronić.

Dobór drapaka jest zatem w dużej mierze uzależniony od przestrzeni jaką się dysponuje. Ważne jest by zarówno właściciel był zadowolony z wyboru drapaka, jak i jego kot.