Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota?

Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota?

Żywienie kota jest bardzo złożoną kwestią. Istotne znaczenie ma odpowiednie zbilansowanie posiłków, aby kot przyjmował niezbędne składniki odżywcze, zarówno mikro, jak i makroelementy, a także witaminy. Czym kierować się przy wyborze karmy dla kota? Warto wybierać pokarmy bogate w taurynę, która pozytywnie wpływa na koci wzrok, ważna jest zawartość wapnia, zwłaszcza w karmach młodych kociąt, gdyż jak wiadomo wspomaga prawidłowy wzrost kośćca i pracę stawów. Z kolei luteina ma dobry wpływ na kondycję włosa kota. Ważne są również białka i witaminy z grupy B. Warto zwracać uwagę, by procentowo w karmie było jak najwięcej mięsa, a znacznie mniej wypełniaczy, takich jak ryż. W kocim pokarmie nie powinny się znajdować zboża. Ich obecność jest niewskazana, gdyż koty nie trawią ani jęczmienia, ani pszenicy. Pokarmy powinny za to zawierać zdrowe tłuszcze roślinne. Trzeba jednak zwracać uwagę na ogólną zawartość tłuszczu w karmie, szczególnie w przypadku kotów kastrowanych i sterylizowanych.

Karmy mokre czy karmy suche – oto jest pytanie

Jeśli tak postawić pytanie, to należy odpowiedzieć: i jedne i drugie. W zbilansowanej diecie kota powinno być miejsce zarówno na karmy mokre, jak i suche. Warto wiedzieć, że te pierwsze są bardziej tłuste, dlatego należy uważać, by nie przekarmiać kota. Warto kierować się aktywnością kota i sprawdzać tabele podane na odwrocie opakowania, gdzie powinno być przedstawione przykładowe dawkowanie w zależności od wieku, a także aktywności. Renomowani producenci karm dla kotów dbają, by takie informacje pojawiły się na etykiecie. Ważna jest różnorodność kocich posiłków, gdyż koty nie lubią przez dłuższy czas jeść tego samego, ale z drugiej strony nie zawsze przekonują się do nowości. Karmy po prostu muszą być wysokiej jakości, a dodatkowo trzeba pamiętać, by miski stały z dala od kuwety, gdyż w przeciwnym razie kot w ogóle może przestać jeść.

Karmy dla kotów o szczególnych potrzebach

Oprócz karm dla kociaków, kotów dorosłych i seniorów, mamy jeszcze karmy dla kotów o szczególnych potrzebach pokarmowych. Koty sterylizowane nie powinny spożywać zbyt dużo wapnia i szczawianów, gdyż prowadzi to do powstawania kamieni w drogach moczowych i nerkach. Koty, które są alergikami absolutnie powinny spożywać bezglutenowe pokarmy, a dodatkowo z dużą ilością wysokiej jakości mięsa. Najlepiej sprawdza się królik, a także cielęcina. Kotom alergikom nowe smaki należy wprowadzać stopniowo, a jeśli nie przyswajają pokarmu należy zastąpić je innymi. Nie można zapomnieć także o karmach na odkłaczanie, które zapobiegają tworzeniu się kul włosowych w żołądku i wspomagają trawienie. Zbilansowana dieta jest większą gwarancją zachowania zdrowia przez Twojego kota do późnej starości. Warto stawiać na sprawdzone firmy, które polecają zarówno weterynarze, jak i inni właściciele kotów. Można tu wymienić chociażby Grau – wysokiej jakośći karmę mokrą czy też bezzbożową karmę Orijen czy Applaws.