Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Wiele opiekunów kota zauważa, że ich zwierzęta są dużymi czyściochami. Dlatego też zastanawiają się dlaczego właśnie pupilowi zdarzy się sikać poza kuwetą. Otóż przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę sporo. Jednak jedno co jest pewne to fakt, że zwierzak wcale nie robi wam na złość i nie należy go karać.

Kot nie lubi zmian- czyli trochę o prozaiczności

Kot sika poza kuwetą z kilku powodów. Warto na samym początku poznać te najbardziej prozaiczne. Warto wiedzieć i o tym pamiętać, że koty nie lubią zmian, a wręcz ich nienawidzą. Dlatego jeżeli zmieniliście zwierzęciu żwirek na produkt z innego firmy to może się okazać, że kot tego nie zaakceptował. Może się też okazać, że środki, którymi czyścicie koci wychodek podrażniają ich skórą, bądź ich zapach jest bardzo nieprzyjemny. Skoro już wiecie, że koty są czyściochami i spędzają wiele czasu myjąc się to musicie odpowiedzieć sobie na pytanie czy wystarczająco często wymieniacie kotom żwirek. Jeżeli tego nie robicie to macie pewność, że wasz kot nie będzie chciał załatwiać sowich potrzeb w kuwecie, a załatwi je obok, bądź znajdzie sobie nowe miejsce. Warto też pamiętać, że koty są zwierzętami terytorialnymi i czasami oznaczają swój teren. Zatem jeżeli wasz pupil bardziej kropelkuje np. na meble czy kanapę to zwyczajnie może właśnie oznaczać teren, co ma zapewnić mu jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Gdy zbliża się ryjka u kotek czy kocury stają się dojrzałe płciowo to zaczyna się też czas znaczenie terenu, aby zamanifestować swoją dojrzałość płciową. W tym przypadku pomocna może być kastracja czy sterylizacja.

Poważniejsze przyczyny załatwiania się poza kuwetą

Koty czasami sikaniem poza kuwetą manifestują ból. Jeżeli zwierzaka coś boli to nieraz właśnie w ten sposób pokazuje to. Oczywiście sikanie poza wychodkiem może być też spowodowane chorobami choćby nerek czy też zapaleniem pęcherza. Zatem warto zawsze udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Także zwierzęta zestresowane, bądź mające problemy behawioralne potrafią sikać poza kuwetę. Jeżeli zwierzak jest zestresowany, bądź też niepewnie czuje się w swoim domu to zacznie oznaczać wam teren. Także koty wychodzące potrafią zmienić swoją toaletę i zamiast załatwiać się w pisku będą sikać po drzwiach wejściowych czy ogrodzeniu. W tym przypadku znaczenie terenu ma pokazać innym zwierzętom, że to miejsce jest już zajęte, choć poprzez obsikiwanie zwierzęta się ten komunikują.

Zawsze warto obserwować swojego kota. Dobry właściciel pozna, gdy z jego pupilem dzieje się coś nie tak. W żadnym wypadku nie można bić zwierzęcia, gdyż jest to okrutne, a dodatkowo straci ono zaufanie. Należy przede wszystkim znaleźć problem i starać się go rozwiązać. Warto też udać się na konsultacje do weterynarza, gdzie zostaną przeprowadzone podstawowe badania.