Dlaczego kot ugniata?

Dlaczego kot ugniata?

Każdy opiekun uroczego zwierzęcia jakim jest kot wie zauważył i poczuł na własnej skórze ugniatanie. Tak- koty kochają ugniatać! Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego to robią? Pewnie niektórzy słyszeli bądź nawet powielają mit, że koty ugniatają, gdy przygotowują sobie miejsce do spania, jednak nie jest to zupełnie prawda. Zatem czas poznać fakty, a nie mity!

Kocia filozofia szczęścia, czyli ugniatanie

Koty zwierzętami, które kierują się instynktem. Otóż warto tutaj wiedzieć, że ugniatanie jest częścią kocich rytuałów, które zwierzęta uwielbiają wykonywać, bo kojarzą im się ze szczęściem. Tutaj trzeba się cofnąć do czasów, gdy wasz kot był jeszcze małym kociątkiem i już wtedy delikatnie ugniatał brzuszek swojej mamusi, żeby mleczko lepiej spływało do jego pyszczka. Te czasy są dla kota związane z poczuciem bezpieczeństwa, ale i wielkim szczęściem. Oczywiście kot wraz z wiekiem nie ugniata już, aby dostać mleko, lecz ugniata, aby pokazać przynależność. Zapewne zauważyliście też, że koty lubią ugniatać wasz brzuch, ale i fotel, kanapę czy nawet dywan. W przypadku, gdy ugniatają was to robią to z czystej miłości, a więc manifestują wam, że należycie to jednego stada i was zwyczajnie uwielbiają. Z kolei w przypadku ugniatania przedmiotów ma to związek z oznaczaniem terenu i poniekąd swojej własności, wszak w kocich łapkach są też gruczoły zapachowe.

Ugniatanie z odrobiną bólu

Ugniatanie jest przyjemne, ale do czasu, gdy kot zapomni schować pazurków i zwyczajnie zaczyna nas drapać. Jednak choć nie jest to dla opiekunów przyjemne to nie ma nic wspólnego z próbą dominacji. A więc absolutnie nie można kota karać na ugniatanie. Zatem nie możecie zrzucić kota z kolan czy przenieść, bo przez takie zachowanie zwyczajnie straci do was zaufanie. Może do odebrać jako odtrącenie uczuć, bądź też zacznie się was bać. A tego przecież chcecie uniknąć. Oczywiście jest sposób na bolesne ugniatanie, a więc należy bezwzględnie zadbać o pazurki swojego zwierzaka, czyli musicie je regularnie obcinać. Kot ugniata bo jest szczęśliwy, bo czuje się bezpiecznie, bo was kocha i o tym musicie pamiętać.

Jeżeli kocie ugniatanie jest dla was szczególnie bolesne, a zwierzak niespecjalnie pozwala sobie obciąć pazurki to możecie za każdym razem, gdy zaczyna was drapać bardzo delikatnie ściągać go z kolan, ale możecie spróbować też odwrócić jego uwagę np. dając ulubioną zabawkę czy też smakołyk. Zawsze jednak pamiętajcie, że ugniatanie ma aspekt pozytywny i wiąże się z tym, że zwierzak w ten sposób wyznaje wam miłość i pokazuje, że należycie do jednego stada. Zdobyciu zaufania kota wcale nie jest łatwe, dlatego trzeba bardzo dbać, aby go nie stracić. Wieź z kotem często buduje się latami, wszak dopiero po kilku latach zwierzak jest w stanie całkowicie zaufać.