Długotrwała biegunka u kota

Długotrwała biegunka u kota

Koty często zmagają się z biegunką, sama w sobie nie jest ona chorobą, lecz objawem klinicznym. Warto wiedzieć, że biegunka u kota może mieć charakter ostry i zazwyczaj nie trwa dłużej niż 14 dni. Zazwyczaj spowodowana jest zjedzeniem przez kota czegoś nieświeżego, bądź też przejedzeniem się. Jeżeli jednak biegunka utrzymuje się dłużej to oznacza, że biegunka ma charakter przewlekły i niestety może być objawem wielu poważnych chorób.

Biegunka u kota – co trzeba wiedzieć?

Długo utrzymująca się biegunka czasami może być spowodowana błędami żywieniowymi. Otóż jeżeli kot jada słabej jakości karmę, bądź jest karmiony resztkami ze stołu czy nieodpowiednio zbilansowanym jedzeniem, które jest ubogie w białko pochodzenia zwierzęcego to rzeczywiście biegunka może się utrzymywać. Podobnie zresztą w sytuacji, gdy kot zje coś nieświeżego na dworze.

Warto też pamiętać, że kot nie powinien pić mleka, a niestety wielu opiekunów z chęcią podaje je swoim mruczkom, a mleko niestety często powoduje biegunkę. Należy tutaj też wspomnieć, że zwierzak może cierpieć na alergię pokarmową i jeżeli zauważycie, że biegunka zaczęła się po zmianie karmy to lepiej z tej karmy zrezygnować. Tutaj mamy także dla was radę, a dokładnie pamiętajcie, że jeżeli zmieniacie zwierzakom karmę to musicie to robić powoli i na samym początku trzeba dodawać do “starej” odrobinę “nowej”, dzięki temu unikniecie biegunki u swojego podopiecznego.

Biegunka u kota- objawy

Biegunka u kota nie jest ani przyjemna dla zwierzęcia, ani też dla jego opiekuna, który musi sprzątać kuwetę. Biegunka może być objawem wielu chorób, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. Jeżeli kociak cierpi na biegunkę to przyczyną może być zarobaczenie wtedy oczywiście należy także udać się do weterynarza, nie należy podawać środków na odrobaczenie bez konsultacji z lekarzem. Wiele kotów biegunką reaguje nawet na długotrwały stres czy po szczepieniu także może występować ten stan. Ale warto też wiedzieć, że biegunka jest objawem wielu i to poważnych chorób choćby nowotworowych czy też niedoczynności nerek, wątroby czy tarczycy i nie można podejmować leczenia na własną rękę. Biegunka może być skutkiem zakażenia bakteryjnego, choćby salmonellą czy E- coli, ale wtedy poza nią mogą występować jeszcze inne objawy, choćby intensywne wymioty czy utrata wagi. Koty mogą chorować też na choroby wirusowe, które właśnie objawiają się biegunką. Może to być koci tyfus, kocie AIDS czy koronawirus- wtedy też poza biegunką występują wymioty. Bardzo ważna jest szybka diagnostyka, gdyż wiele z tych chorób może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

Na samym końcu przypominamy, że nie należy zwierząt leczyć na własną rękę. Wizyta u weterynarza, szybka diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia są najważniejsze.