Owsiki u kota

Owsiki u kota

Wiele opiekunów kotów uważa, że gdy zwierzę zaczyna saneczkować to na pewno ma owsiki. A warto wiedzieć, że owsiki u zwierząt domowych nie występują, choć zwierzęta domowe mogą mieć w swoim organizmie wiele innych pasożytów.

Gdy coś jest nie tak!

Obserwacja zwierzęcia jest bardzo ważna. Zatem jeżeli opiekun kota zauważy pierwsze niepokojące symptomy u swojego zwierzęcia to już powinna mu zaświecić się czerwona lampka. Zatem co powinno zwrócić uwagę? Jeżeli wasz kot zaczyna saneczkować, bądź często ma biegunki, w którym dodatkowo pojawia się krew czy śluz to konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii, podobnie rzecz ma się, gdy zwierzak zaczyna inaczej się zachowywać, bądź ma rozszerzone źrenice. Może się okazać, że wasz kot jest zarobaczony i może cierpieć z powodu pasożytów. Zatem pamiętajcie, jak ważne jest regularne odrobaczenie zwierząt, nawet jeżeli koty są niewychodzące. Do zarażenia się pasożytem może dojść nie tylko, gdy zwierzę napije się z brudnej kałuży, ale gdy zje kawałek mięsa czy ryby, który ma w sobie pasożyty i nie został wcześniej poddany obróbce termicznej.

Kiedy należy odrobaczyć kota?

Odrobaczenie kota musi odbywać się cyklicznie i regularnie, nawet jeżeli żadne niepokojące objawy nie występują. Zazwyczaj koty wychodzące odrobacza się do trzy miesiące, natomiast mruczki niewychodzące raz na pół roku. Ale jeżeli wasz kot ma kontakt z innymi zwierzętami, które wychodzą to jednak zalecane jest regularne odrobaczenie do 3 miesiące. Pamiętajcie, że zarobaczone zwierzę może przez długi czas nie pokazywać, że ma objawy bólowe, a w tym czasie w jego organizmie toczy się silny proces zapalny. Dodatkowo zarobaczenie może doprowadzić nawet do wyniszczenia organizmu. Zarobaczenie jest także bardzo niebezpieczne dla kociąt i młodych kotów, w ich przypadku może doprowadzić nawet do śmierci. Wile młodych kotów ma nienaturalnie duży brzuch, który właśnie spowodowany jest zarobaczeniem. Zatem jeżeli zauważycie niepokojące objawy, bądź wasz kot zacznie się inaczej zachowywać to nie czekajcie i udajcie się do weterynarza. Ale nie oznacza to wcale, że zwierzęta, które nie mają żadnych symptomów zarobaczenie nie trzeba regularnie odrobaczać. Warto też oddawać regularnie do badania kał zwierzaka. Ponadto po samym odrobaczeniu może pojawiać się u kota rozwolnienie, które zazwyczaj ustępuje samoistnie, jeżeli jednak utrzymuje się dłużej niż dwa dni, to warto zasięgnąć porady lekarza..

Jeżeli u waszego kota zdiagnozowano zarażenie lambią to wasz pupil może i was zarazić. Dlatego też jeżeli zauważycie u siebie niepokojące objawy jelitowo-żołądkowe to koniecznie udajcie się do lekarza internisty i powiedźcie, że wasz kot ma lambię, gdyż wy możecie cierpieć na zoonozę, czyli chorobę odzwierzęcą i koniecznie jest wtedy podjęcie właściwego leczenia.