Ile kosztuje kastracja kota?

Ile kosztuje kastracja kota?

Odpowiednia opieka weterynaryjna, nie należy do najtańszych. Dodatkowo, koszty usług weterynaryjnych musimy ponosić sami, ponieważ nie istnieją dofinansowania opieki nad zwierzętami domowymi. Zdarza się, że ceny leczenia zaskakują nas nagle, w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego decyzja o adopcji lub kupnie kota powinna być dobrze przemyślana, a wydatki związane z utrzymaniem i ewentualnym leczeniem zwierzaka, uwzględnione w domowym budżecie.  

Jeśli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z kastracją kota, najpierw warto zlecić dokładne badania w celu wykrycia niewidocznych, ale zagrażających zwierzęciu, chorób. Koszt badań jest mniejszy niż koszty ewentualnych komplikacji. Wyeliminuje się, też strach przed tym zabiegiem, który dla weterynarza jest raczej częsty, wręcz rutynowy a właścicielom dostarcza sporo stresu.

Koszt podstawowego badania krwi oscyluję wokół pięćdziesięciu złotych, chyba, że mamy zwierza, który ukończył szósty rok życia, wtedy koniecznie trzeba wykonać badanie pod kątem sprawności nerek w cenie 20-40 złotych. To zalecane badania do wykonania przed zabiegiem kastracji.

Dodatkowo, dla własnego spokoju można zlecić badanie biochemiczne, którego cena zależy od panelu badania i wynosi od 60-120 złotych. Oznacza się także poziom hormonu tarczycy T4 i poziom fenobarbitalu. Badanie poziomu elektrolitów wynosi 36 złotych. Echokardia serca to koszt 80-100 złotych, wymagana jest tylko, jeśli lekarz stwierdzi taką konieczność.

Dodatkowym kosztem jest pozostawienie pupila na noc w lecznicy, w razie potrzeby, co kosztuje 30-40 złotych. Kroplówka z lekami będzie Nas kosztować 60-80 złotych.

Zabieg kastracji trwa od kilkunastu minut do około godziny. Zabieg kastracji kotki jest bardziej skomplikowany, dlatego jest wykonywany dłużej. Należy doliczyć również czas podania narkozy, leków i przygotowanie lekarza do zabiegu, a także opiekę kota bezpośrednio po zabiegu w klinice weterynaryjnej.

Sam zabieg kastracji jest inny u kocurów i kotek. Dla kotek jest to zabieg bardziej inwazyjny, bo wymaga otwarcia powłok brzusznych i kosztuje minimum 150 złotych w większych lecznicach, po 350 złotych w mniejszych, gdzie nie jest rutynowy. Przed zabiegiem koniecznie poproście o przybliżoną wycenę, by uniknąć niemiłego zaskoczenia.

Kastracja kocura to koszt rzędu 70-150 złotych. W powyższe ceny wliczone są kroplówki i leki. Jeśli operacja przebiegła bez zakłóceń, kot zostaje pod opieką weterynarza do czasu wybudzenia. Doliczmy jeszcze cenę kołnierza ochronnego, czyli 10-30 złotych i możemy zabrać rekonwalescenta do domu. Na jakikolwiek kołnierz się zdecydujemy, pamiętajmy, że najważniejsza jest jego funkcjonalność, a nie kolor, czy kształt. Oczywiście możemy kupić Naszemu kotu ubranko pooperacyjne a nawet sami takie uszyć. Jest o tyle dobre, zwłaszcza dla kotek, że podczas chodzenia zwierzę nie uraża szwów i blizny, nie jest jednak lepszy od kołnierza, bo kot, obdarzony sprytem, może dostać się do rany. Ubranko nadaje się po zabliźnieniu rany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *