Interaktywne zabawki dla kotów – czy wpływają na rozwój kota?

Interaktywne zabawki dla kotów – czy wpływają na rozwój kota?

Interaktywne zabawki stały się codziennością dla współczesnych dzieci. W związku z tym, że wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, również właściciele czworonogów zaczęli przyglądać się potrzebom swoich pupili nieco bardziej niż dotychczas. Dlaczego więc w walce o prawidłowy rozwój, zadowolenie i zdrowie kota nie skorzystać ze zdobyczy technologii w postaci interaktywnych zabawek? Jakie korzyści przynoszą kotom i ich właścicielom? Czy mają wpływ na rozwój małego kota?

Zabawki interaktywne dla kotów są z pewnością bardziej kosztowne ot tych zwykłych, które ożywia dopiero wyobraźnia zwierzęcia. Jednak wraz z ceną idzie w parze szereg pozytywnych dla futrzaka i jego ludzkich współlokatorów konsekwencji. Wielofunkcyjne, ruchome, pachnące, lub wypychane smakołykami akcesoria nadają się bez wątpienia dla małych i starszych kotów.

Dlaczego interakcyjne zabawki dla kotów są lepsze niż zwykłe?

Nie jest tajemnicą, że koty tak jak większość innych zwierząt poprzez zabawę uczą się umiejętności społecznych oraz tych niezbędnych do zdobycia pożywienia i utrzymania się przy życiu. Istotna zatem rolę przybierają jego towarzysze zabaw, czyli rodzeństwo i mama. Z chwilą adopcji jego stadem stają się ludzie, którzy nie zawsze mają czas, aby dostarczać maluchowi bodźców i rozrywki. Co prawda żaden mechanizm nie zastąpi mu twojej uwagi i troski, jednak interaktywne zabawki mogą pomóc mu ćwiczyć mięśnie, zwinność i refleks, nawet w ciasnym mieszkaniu. Dzięki nim kotek rozładowuje swoje niezliczone pokłady energii i nie mści się na meblach. Uciekające myszki, ruchome tory z piłeczkami, automatyczne wędki z piórkami  oraz lasery pozwalają kotu dać upust naturalnym instynktom łowcy i drapieżnika. Przecież nawet te najsłodsze  i najbardziej puchate futrzaki uwielbiają polowania. Zabawki interaktywne dla kotów, posiadają także walor edukacyjny. Pobudzają one znacznie więcej niż jeden zmysł, co odróżnia je od zwykłych i statycznych zabawek, czy nudnych piłeczek dla kotów. Ruszają się, pachną, wydają odgłosy, a nawet mają smak. W zależności od modelu możesz pomóc swojemu kotu rozwijać się i poszerzać gamę jego łowieckich zdolności, np. poprzez chowanie smakołyków we wnętrzu specjalnie przeznaczonych do tego akcesoriów. Kongi dla kotów, piłki, czy wszelkiego rodzaju pojemniki na przekąski pozwolą twojemu pupilowi rozwijać inteligencję, spryt i myślenie przyczynowo skutkowe.

To, że koty wraz z wiekiem nieco mniej chętnie podejmują się zabaw nie oznacza, że nie potrzebują ich wcale. Interaktywne zabawki dla zwierząt są rozwiązaniem pomocnym w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała oraz zdrowia psychicznego, szczególnie zwierząt po sterylizacji i kotów niewychodzących. Aktywizują te nieco leniwe, dając im bezpieczna rozrywkę i radość na co dzień oraz w trakcie nieobecności właścicieli. Zamień więc codzienne, nurzące oczekiwanie na twój powrót z pracy w polowanie z prawdziwego zdarzenia i spraw kotu ruchomą zabawkę.