Jak dbać o futro naszego kota?

Jak dbać o futro naszego kota?

Miłośnicy kociaków doskonale zdają sprawę, jak duże znaczenie ma dbałość o futerko naszych czworonożnych przyjaciół dla utrzymania zdrowia i pełnego zadowolenia. Kociaki to bardzo wymagające zwierzęta, a w zależności od ich rasy należy obrać inną technikę pielęgnacyjną. Jak zatem dbać o futro naszego kota i o czym w szczególności pamiętać? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Pielęgnacja futra kota – kiedy zacząć?

Czy mamy tutaj wielbicieli mruczków? Jeśli tak – zostańcie z nami dłużej! Niniejszy poradnik został stworzony z myślą o właścicielach kociaków – mniej bądź bardziej doświadczonych. Skoro już tutaj trafiliście… zapewne macie świadomość, iż kociaki uwielbiają czystość. Nie sposób tego nie zauważyć! Częstotliwość mycia futerka przez mruczki potrafi być niekiedy zaskakująca. I choć kociaki radzą sobie z higieną wręcz rewelacyjnie, odrobina pomocy zawsze jest mile widziane, czasami nawet i konieczna… Wdrażając dobre nawyki pielęgnacyjne we wczesnej fazie rozwoju, zadbamy o ogólne samopoczucie kota. Co więcej, tym sposobem wzmocnimy istniejącą już więź!

Pielęgnacja futerka kociaka to nie wszystko! Warto również zadbać o jego kondycję… oraz pazurki. Jeśli masz w swoim domu kota, koniecznie zajrzyj tutaj – https://cotec.pet/pl/. Firma Cotec to lider na polskim rynku w zakresie rozwiązań dostosowanych do nawet najbardziej wymagających mruczków. Na stronie znajdziesz piękne i superwytrzymałe drapaki dla kotów, legowiska i wiele innych… Problem zniszczonych mebli zniknie raz na zawsze, a ty zapewnisz kociakowi idealne miejsce do zabawy czy odpoczynku. Nie przedłużając… Jak prawidłowo dbać o futerko kota?

Kąpanie kota – jak to zrobić?

Mamy świadomość, iż koty nie są zwolennikami częstych kąpieli, a o ich futro należy przecież dbać… Co możesz zrobić? Przede wszystkim postaraj się zadbać o komfort pupila. Kąpiel może być dla niego sytuacją niezwykle stresującą, a co za tym idzie, robienie czegokolwiek wbrew jego woli przyniesie rezultat daleki od pożądanego. Proponujemy stopniowo wdrażać nawyki pielęgnacyjne i krok po kroku oswajać kocię z wodą. Nie wykonuj nagłych ruchów i powolnym ruchem przetrzyj futerko nawilżoną gąbką. Jeżeli kociak poczuje dyskomfort, zaprzestań i spróbuj kąpieli za kilka dni. Jeśli natomiast nie wykazuje nietypowych dla niego zachowań, wypełnij wannę letnią wodą i pozwól mu swobodnie stanąć. Daj mu chwilę na przyzwyczajenie się do wody i delikatnie zwilż sierść. Omijając okolicę oczu i uszu, wpasuj szampon przeznaczony stricte dla kotów i odczekaj moment. Spłucz produkt tak, aby nie pozostawić resztek szamponu i wyjmij kocię z wanny.

Osuszanie futra kota

Kociaki tego nie lubią – to fakt! Niemniej osuszenie futerka to absolutna konieczność. Gdy kot jest już czyściutki i pachnący, owiń go miękkim ręcznikiem i delikatnie wytrzyj. Stanowczo odradzamy korzystanie z suszarki. Możesz wywołać niepotrzebny stres i po prostu przestraszyć mruczka…

Jak szczotkować futro kota?

Bez względu na rodzaj sierści kociaka regularne wyczesywanie futerka to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji, a zwłaszcza w trakcie okresu linienia. Co będzie potrzebne? Zaopatrz się w specjalną szczotkę… i odrobinę czasu. U niektórych kociaków mogą sprawić się również specjalne rękawice do czesania. To już jednak zależy od twojego pupila. Pamiętaj, iż skóra kotów jest bardzo delikatna, co więcej – łatwo o wystąpienie podrażnień. Wyczesując kociaka, nie drap go zbyt mocno. Wskazana jest bowiem delikatność i wzbudzenie zaufania. Jeżeli mruczek zauważy, że wyczesywanie jest naprawdę przyjemne – następnym razem chętnie odda się w twoje ręce.

Karma dla kota – co wybrać?

Dbając o rozwój naszego pupila, musimy również zadbać o podawaną mu na co dzień karmę. Sierść kota składa się w głównej mierze z tzw. keratyny, prościej mówiąc – białka. Wszelkie niedobory ów składnika odbijają się na strukturze kocich włosków, tym samym sprawiają, iż sierść staje się rzadka, szorstka i matowa. Konieczne jest bowiem dostarczanie kotu białka w odpowiedniej proporcji. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż niekiedy nie zwracamy uwagi na tak istotne kwestie, a to właśnie od nich zależna jest kondycja sierści kotów. Upewnij się, że w dostarczanych kotu pokarmach znajdują się wartościowe składniki odżywcze, które wpłyną nie tylko na rozwój kota, a także na wygląd jego sierści.