Praca z kotami – jak znaleźć interesujące oferty pracy?

Praca z kotami – jak znaleźć interesujące oferty pracy?

Miłośnicy kotów mają całkiem sporo możliwości znalezienia pracy związanej z opieką nad ich ulubieńcami. Nie zawsze wymagane jest doświadczenie czy ukończenie specjalistycznych kursów – niekiedy wystarczy miłość do futrzastych pupili i empatia.

Interesują Cię oferty pracy ze zwierzętami, a w szczególności z kotami? Zastanów się, jakie masz opcje, a następnie wybierz skuteczne metody szukania zatrudnienia. Zaczynamy!

Zawody związane z kotami:

Weterynarz

Pierwszym zawodem, jaki się nasuwa, kiedy myślimy o pracy z kotami, jest weterynarz specjalizujący się w małych zwierzętach domowych. Żeby podjąć pracę w tym charakterze, niezbędne jest ukończenie 5,5-letnich studiów na kierunku weterynaria, na wydziale medycyny weterynaryjnej. Trzeba podkreślić, że weterynarz to zawód medyczny i jest objęty regulacją prawną. W czasie studiów kandydaci odbywają staż zawodowy, a do wykonywania pracy zawodowej niezbędne jest uzyskanie zgody Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Studia mają ogólny charakter – przygotowują do pracy z różnego rodzaju zwierzętami, nie tylko domowymi, ale też hodowlanymi. Specjalizację można zrobić dopiero po dwóch latach pracy w zawodzie weterynarza – w tym celu należy zapisać się na studia specjalizacyjne organizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny. Studia trwają 2 lata (4 semestry) i obejmują zarówno wykłady, seminaria, jak i zajęcia praktyczne. Weterynarz ma do wyboru kilkanaście specjalizacji – osoba myśląca o opiece nad pupilami domowymi wybiera specjalizację: Choroby psów i kotów. Weterynarz zwierząt domowych może pracować w przychodni weterynaryjnej, lecznicy dla zwierząt, prowadzić własny gabinet. Zwykle jest to praca wykonywana na miejscu, niemniej w wyjątkowych okolicznościach może zachodzić konieczność dojazdu do podopiecznego. 

Praca nie jest łatwa, ale daje dużo satysfakcji. Warunkiem niezbędnym jest nie tylko miłość do zwierząt oraz empatia, ale też odporność na stres i umiejętność oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Widok cierpienia zwierząt może wzbudzać silne emocje, a weterynarz jako specjalista niosący pomoc musi umieć zachować zimną krew i podejmować nieraz trudne decyzje. W tym zawodzie istotne są też dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne, umiejętność komunikacji z właścicielami zwierząt – których weterynarz często instruuje np. w kwestii pielęgnacji chorego zwierzęcia, zasad dobrej opieki, prowadzenia diety. 

Hodowca kotów rasowych

Kolejną ciekawą opcją jest zawód hodowcy. By prowadzić w Polsce legalną hodowlę kotów, należy zarejestrować się w związku felinologicznym i spełnić szereg wymagań lokalowych, sanitarnych, a także zapewnić zwierzętom właściwą opiekę weterynaryjną. W naszym kraju działa wiele organizacji felinologicznych. Należy zarejestrować się w takiej, która podlega jednej z federacji międzynarodowych, na przykład: FIFe (Federation Internationale Feline, u nas reprezentuje ją Felis Polonia, czyli Polska Federacja Felinologiczna), WCF (World Cat Federation, należą do niej Polski Związek Felinologiczny i Stowarzyszenie Koty Rasowe), CFA (The Cat Fanciers’ Associaton, w Polsce pod jej auspicjami działa Stowarzyszenie Miłośników Kotów – New Dream Cats’ Club). Członkostwo w renomowanej organizacji felinologicznej jest niezbędne – gdyż bez niego hodowca nie może legalnie sprzedawać kotów z rodowodami. 

Trzeba przygotować się na to, że zakup kotów do hodowli to spory wydatek, niemniej inwestycja ma szansę szybko się zwrócić. W naszym kraju popularne są np. kocięta brytyjskie, syberyjskie, rosyjskie, ragdoll, maine coon, bengalskie, perskie, birmańskie, norweskie leśne czy syjamskie. By prowadzić hodowlę, niezbędne jest przystosowanie lokalu, w którym trzymane będą zwierzaki. Należy zaopatrzyć się w legowiska, drapaki, miski, karmę, kuwety, żwirek, środki czystości, a także zabezpieczyć okna i drzwi siatkami. Kwestią, której nie można pomijać, jest promocja firmy w internecie – profesjonalna strona ze zdjęciami kotów, systematycznie aktualizowana, to obecnie standard. Co niezwykle istotne – sprzedaż kotów przez internet jest niezgodna z prawem! Działalność hodowli można jednak swobodnie promować w sieci. 

Koci fryzjer

Coraz popularniejszy staje się też w Polsce zawód kociego fryzjera. Niektóre rasy kotów wymagają częstego czesania z uwagi na długą sierść. Kiedy we fryzurze pupila pojawiają się kołtuny, a właściciel nie może sobie poradzić z kłaczkami, z pomocą przyjdzie profesjonalista zaopatrzony w furminator, grzebień, szczotkę i nożyczki. Koci fryzjer może także doradzić kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji pupila. Zwykle koty doskonale radzą sobie z pielęgnacją futra – zabrudzenia usuwają za pomocą szorstkiego języka. Są jednak sytuacje, w których warto pomóc pupilowi. Koci fryzjer własnoręcznie wykona kąpiel dla zwierzęcia przy pomocy kosmetyków przeznaczonych dla tych zwierząt (pamiętajmy, że szampony i inne kosmetyki dla ludzi są nieodpowiednie dla kotów!). W gabinecie kociego fryzjera oferowane są też zazwyczaj inne usługi pielegnacyjne – przyninania pazurków, czyszczenia uszu i oczu. 

Praca fryzjera dla zwierząt bywa wymagająca – przestraszony kociak może fukać, atakować, stroszyć się czy głośno wyrażać swoje niezadowolenie miauczeniem i pojękiwaniem. Nic dziwnego – wiele kotów po prostu boi się obcych osób. Koci fryzjer musi zatem wiedzieć, jak delikatnie, ale i stanowczo obchodzić się ze zwierzakami, wzbudzać ich zaufanie, wykazywać się cierpliwością. Kocie salony fryzjerskie i pielęgnacyjne mają największe szanse powodzenia przede wszystkim w dużych miastach. Zabiegi wykonywane są najczęściej na miejscu, można jednak umieścić w ofercie możliwość dojazdu do domu. Tego typu praca jest z pewnością ciekawa i może dawać sporo frajdy.

Opiekun dla kota

Jeśli szukasz dorywczego zatrudnienia, jedną z ciekawych opcji jest też zawód kociej opiekunki lub opiekuna. Są to osoby, które odwiedzają koty w ich domach – kiedy właściciele np. wyjeżdżają na urlop. Opiekun ma za zadanie nakarmienie zwierzaka, wymianę wody w miseczkach lub uzupełnienie jej w fontannie, czyszczenie kuwety. Ważną kwestią jest też po prostu zabawa z kotem, głaskanie, spędzenie z nim czasu. Koty pozostawione na dłużej bez opiekunów czują się samotne, czasami są przestraszone, co mogą sygnalizować fukaniem, agresją. Koci opiekun musi wiedzieć, jak postępować z wylęknionym czy ostamotnionym zwierzakiem, wzbudzać zaufanie i wykazywać się dużą dozą cierpliwości. W pracy pomoże zatem kurs dla behawiorystów zwierzęcych. 

Popyt na kocich opiekunów w miesiącach letnich, szczególnie w większych miastach, jest ogromny. Cena godzinnej opieki to zwykle od 20 do 50 zł. Warto dodać, że opiekunowie zatrudniani są też w tzw. kocich hotelach, czyli miejscach dłuższego pobytu zwierząt. 

Każdy z powyższych zawodów można wykonywać w ramach własnej działalności gospodarczej. Kolejną opcją jest zatrudnienie się w firmie już funkcjonującej na rynku. W tym drugim przypadku – gdzie szukać propozycji zatrudnienia?

Praca z kotami – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Szukanie pracy w internecie – ze zwierzętami, ale też każdej innej – najlepiej zacząć od zarejestrowania się na portalu pracy. Dobra platforma z ogłoszeniami powinna być popularna (czyli musi zawierać wiele aktualnych ogłoszeń), bezpieczna i darmowa.  Przykładowo, szukając ofert pracy w charakterze weterynarza, warto od razu zwrócić się w stronę profesjonalnego portalu pracy. Ważne jest także, by wybrana przez nas platforma była intuicyjna, łatwa w obsłudze i oferowała użyteczne narzędzia, ułatwiające przeglądanie anonsów. Na przykład na praca.pl wystarczy w górnym pasku wyszukiwania wpisać słowo kluczowe – np. weterynarz. Możemy ustalić też inne parametry – miejsce zatrudnienia, datę publikacji ogłoszenia itp. Po szybkiej i bezpłatnej rejestracji praca.pl umożliwia też zapisanie się do newslettera, ustawienie job alertu czy nawet stworzenie profesjonalnego CV z poziomu przeglądarki. Przeszukiwanie ofert za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami jest z pewnością najszybszym i najłatwiejszym sposobem. Mamy jednak także inne opcje. 

Na przykład gdy chodzi o mniej popularne zawody – np. kociej opiekunki, kociego fryzjera – dobrym pomysłem może być zarazem zapisanie się do grup tematycznych na portalach społecznościowych, skupiających miłośników kotów. Warto rozważyć także założenie konta na platformach dla opiekunów zwierząt. 

W przypadku odpowiadania na ogłoszenia w innych miejscach niż dedykowane ku temu portale pracy – zachowajmy jednak szczególną ostrożność, nie udostępniajmy swoich danych bez ustalenia, czy mamy do czynienia z legalnie działającym pracodawcą lub zleceniodawcą. Tylko na profesjonalnych portalach pracy oferty są weryfikowane przez ekspertów i w pełni bezpieczne.

Internet jest największym źródłem ogłoszeń o pracę, niemniej nie zapomnijmy również rozpuścić wici wśród znajomych oraz sprawdzać lokalne tablice ogłoszeń. Bywa, że pracy dla opiekuna dla zwierząt czy behawiorysty szuka ktoś w naszym bloku, na naszej ulicy. Cierpliwie budujemy sieć kontaktów, przypominajmy o systemie poleceń. Powodzenia!