Jak dobrać odpowiednie szelki dla kota?

Jak dobrać odpowiednie szelki dla kota?

Nawet koty domowe muszą od czasu do czasu wychodzić na zewnątrz. Jednak jeśli chcemy mieć kota pod naszą kontrolą musimy zaopatrzyć się w szelki dla kota. I tu pojawia się jakże ważne pytanie: jak dobrać odpowiednie szelki dla kota?

Zmierz swojego kota bardzo dokładnie

Kluczem do wyboru właściwych szelek dla kota jest jego zmierzenie od nosa do ogona, a także zmierzenie obwodu klatki piersiowe, obwodu brzucha, obwodu szyi i długości nóg. Kiedy już wszystkie parametry mamy zdjęte (może nie być tak łatwo, gdyż kot może miarkę uznać za świetną zabawkę) musimy zdecydować się na konstrukcję, która nam i przede wszystkim kotu będzie odpowiadać najbardziej.

Wybierz model szelek, który najbardziej Ci odpowiada

Do wyboru masz szelki bezuciskowe, które nie mają twardych szwów. W tym przypadku zestaw składa się z szelek zapinanych jak kubraczek na rzepy, a także odpowiednio dobranej smyczy, najlepiej o długości 120 cm. Oczywiście można wybrać także inne szelki z obręczą na szyi i wokół pasa. Takie modele zresztą są najbardziej popularne i trzeba zaznaczyć, że także nie uciskają twojego pupila. Chyba najgorsze są modele paskowe, tzw. uniwersalne przeznaczone dla kotów, królików i małych psów. Takich szelek nie radzimy kupować, bo wtedy kot na pewno nie będzie chciał chodzić na smyczy. Oczywiście warto zainwestować również w szelki dedykowane do samochodu. Taki rodzaj pozwala wpiąć kota do pasa bezpieczeństwa i ograniczyć mu chodzenie po pojeździe. To na pewno wybór odpowiedni zarówno dla tych, którzy często podróżują z kotem, jak i tych, którzy zabierają kota samochodem jedynie do weterynarza. W ten sposób można zapewnić większe bezpieczeństwo kotu i kierowcy.

Dlaczego szelki bezuciskowe są nr 1?

Kot jest indywidualistą, dlatego wszelkie próby podporządkowania go sobie traktuje jako ujmę. Może się też obrazić na bardzo długi czas, jeśli będziesz próbować założyć mu niewygodne szelki i smycz. Dlatego najlepiej zdecydować się na model bezuciskowy zapinany jak kubraczek. Przede wszystkim takie szelki gwarantują jeszcze dodatkową ochronę przed zimnem. Będą zatem absolutnym must have dla właścicieli kotów pozbawionych sierści, czyli sfinksów. Walory takich szelek docenią jednak także koty sierściowe, czy nawet z długimi włosami, takie jak koty brytyjskie czy perskie. Szelki w typie wdzianka stanowią dodatkową ochronę przed niską czy ujemną temperaturą. Kot chodzi w nich swobodnie, gdyż właściwie w ogóle nie odczuwa ich na ciele. Dzięki nim masz również swojego kota zawsze pod kontrolą. Odpowiednio dobrane szelki dają poczucie bezpieczeństwa Tobie i swobodę ruchu Twojemu kotu, a przecież swoboda i poczucie wolności są ważne dla każdego kota, nawet domowego i rasowego. Wśród wielu modeli szelek z pewnością znajdziesz idealne dla swojego kota.