Jak zbić mocznik u kota?

Jak zbić mocznik u kota?

Jedną z najgorszych kocich chorób, których powinien obawiać się każdy opiekun kota jest z pewnością niewydolność nerek, zwana również mocznicą. Jest to choroba, która niestety bardzo często zbiera śmiertelne żniwo wśród domowych mruczków. Jak sama nazwa wskazuje, atakuje ona nerki kota, doprowadzając do tego, że nie pracują one w sposób prawidłowy.

Kocie nerki odpowiadają za usuwanie zbędnych toksyn z organizmu kota. Jednym z takich całkowicie zbędnych składników jest mocznik, który produkowany jest w wątrobie. W przypadku kiedy nerki kota nie pracują we właściwy sposób, mocznik nie jest przez nie utylizowany. Tym samym zalega on w organizmie kota, niestety doprowadzając do jego zatrucia. Warto zatem wiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek sposoby na zbicie mocznika u kota, aby uniknąć powyższego.

Przypadek ten pokazuje, jak ważne są regularne wizyty z naszym pupilem w gabinecie weterynaryjnym. Podwyższony mocznik u kota wychodzi bowiem najczęściej w okresowych badaniach krwi kota. Z pewnością od razu zaniepokoi to weterynarza, który przeprowadzać będzie badania. W miarę potrzeby, wykona on dodatkowe testy, aby upewnić się lub wyeliminować możliwość mocznicy. Jeżeli diagnoza się potwierdzi i okaże się, że kot jest chory, nie pozostaje nic innego jak natychmiastowe zastosowanie leczenia. Ważny jest tutaj czas reakcji, ponieważ z chorobami nerek nie ma żartów. Mogą one doprowadzić do natychmiastowego zatrucia organizmu kota, a w efekcie do jego nieuchronnej śmierci. Weterynarz w pierwszej kolejności, przepisze odpowiednią kurację antybiotykową. Aby ustabilizować stan kota i w efekcie łatwiej zbić mocznik u kota niezbędna będzie również zmiana diety. Dieta taka musi być zarówno niskobiałkowa i niskofosforowa, czyli składać będzie się ona z jak najmniejszej ilości mięsa. Lekarstwa będą podawane kotu zarówno w formie zastrzyków, kroplówek jak i tabletek. Tym samym, nasz kot będzie musiał się przyzwyczaić do codziennych zabiegów, które z pewnością będą dla niego bardzo stresującym i nieprzyjemnym przeżyciem. Powinniśmy zatem zapewnić mu jak najwięcej ciepła z naszej strony oraz spokoju, o ile to możliwe, aby mógł wypoczywać i dochodzić do siebie.

Tak jak wskazano już powyżej, dużą rolę będzie odgrywać dieta kota. Będzie ona wspomagać proces leczenia i wspierać koci organizm w walce z chorobą. Dieta ta musi zawierać jak najmniej białka, a to białko, które zawiera musi być zdecydowanie wysokiej jakości. Dodatkowo nie powinna zawierać ona fosforu – zalecana jest jedynie mała jego ilość. Jednocześnie proporcja kwasów omega-6 i omega-3 musi być zachowana, a stosunek ten wynosić będzie 5:1.

Podsumowując, podwyższony mocznik we krwi kota od razu powinien wzbudzić niepokój zarówno weterynarza, jak i właściciela kota. Wtedy należy szybko reagować, aby zbić mocznik u kota i żeby nerki kota, jak najszybciej zaczęły pracować prawidłowo. Niezbędne do tego, będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz wdrożenie nowej diety, aby móc uratować zdrowie naszego pupila.