Kot sika do kuwety, ale nie robi kupy

Kot sika do kuwety, ale nie robi kupy

Prawidłowe wypróżnianie jest bardzo ważne dla zdrowia kota. Opiekun kota, który uważnie dba o zdrowie pupila, powinien nieustannie monitorować stan kuwety dla kota, aby móc zareagować, kiedy pojawią się jakieś nieprawidłowości. Tym samym, warto znać cykl dnia swojego kota. Taką niepokojącą zmianą może być fakt, że kot oddaje mocz, ale nie robi kupy do kuwety. Uważa się, że zdrowy dorosły kot powinien wypróżniać się raz lub dwa razy w ciągu dnia. Czy w takiej sytuacji właściciel kota już powinien się martwić i zabrać kota do specjalisty? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

W przypadku opisanym powyżej, kot najprawdopodobniej cierpi na zatwardzenie. Jest to przypadłość, która również zdarza się naszym domowym pupilom. Przyczyn takiego stanu, może być bardzo wiele i mogą być one różnorodne. Poczynając od wyboru złej diety lub wyboru złej jakościowo karmy, nieodpowiedniej dla kociego żołądka, po problemy behawioralne, a kończąc na poważnych problemach zdrowotnych, w postaci chorób. Zdarza się również, że nasz kot zjada ukradkiem rzeczy, które jego żołądek w żaden sposób nie jest w stanie strawić, takie jak różnego rodzaju małe przedmioty, kawałki tkanin, roślin i tym podobne. W takim przypadku kot może nie robić kupy do kuwety i najprawdopodobniej nieunikniona będzie wizyta u weterynarza, który chirurgicznie będzie musiał usunąć spożyty przedmiot. Inna powszechna sytuacja, jest wtedy, kiedy w kocich jelitach gromadzi się sierść w dużej ilości, a układ pokarmowy kota nie jest w stanie sobie z nią poradzić, z powodu nieodpowiedniej diety. Wtedy najlepiej, aby kot spożył trochę trawy, która powinna rozwiązać problem. Mogą zdarzyć się również poważniejsze problemy zdrowotne, przykładowo niedrożność lub osłabienie kociej okrężnicy. Jednocześnie koty ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi również mogą niechętnie korzystać z kuwety.

Jeżeli w pierwszej kolejności starasz się pomóc kotu na własna rękę, zaleca się podanie mu małej ilości oleju parafinowego. Posiada on właściwości, które ułatwiają wypróżnianie. W przypadku złej diety kota, tutaj rozwiązanie jest bardzo proste, należy ją zmienić i dostosować do właściwych potrzeb kota. Jednak zawsze, jeżeli zauważysz, że twój kot ma przewlekły, nawracający problem z wypróżnianiem się, jedyną możliwością, jaka ci pozostaje, jest niezwłoczna wizyta u weterynarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania oraz wywiad, które pozwolą ustalić przyczynę problemów kota.

Z pewnością nie można bagatelizować problemu opisanego w niniejszym artykule. Jak każda istota, kot również musi prawidłowo załatwiać swoje potrzeby, aby być zdrowym i zachować odpowiednią kondycję fizyczną. Jeżeli widzimy, że nasz kot ma trudności z korzystaniem z kuwety i nie podejmiemy właściwym kroków, może przyczynić się to do rozstroju zdrowia naszego mruczka. Monitoruj zatem kocią kuwetę, podczas jej codziennego sprzątania, aby w razie niepokojących zmian, od razu móc je zauważyć i odpowiednio zareagować.