Jaki drapak dla kota?

Jaki drapak dla kota?

Drapanie to naturalna czynność wykonywana przez kota. Musimy pamiętać o tym, że nieważne jak długo będziemy kota trenować – on i tak nie przestanie drapać. W ten sposób dba on o swoje pazurki i złuszcza ich zrogowaciałą część. Koty wychodzące na zewnątrz maja pazurki naturalnie zdarte i nie drapią tak dużo jak koty, które nie wychodzą poza mieszkanie, ale i tak nie wyklucza to tego zachowania stuprocentowo. Koty to zwierzęta terytorialne a drapanie to również sposób oznaczania terenu – poprzez feromony, które są wydzielane przez gruczoły znajdujące się między opuszkami palców. Oczywiście drapanie to też chęć zabawy, a czasami niestety i nuda. Jeśli nie chcemy dopuścić do zniszczeń w naszym mieszkaniu, takich jak podarta kanapa czy podrapane meble, warto zaopatrzyć się w drapak dla kota.

Dobrze dobrany drapak będzie stanowił dla naszego kota wspaniały plac zabaw, ale i azyl, w którym kot będzie mógł się schować, pospać lub poobserwować otoczenie.  Obecnie na rynku znajduje się tak dużo różnego rodzaju drapaków, że właściciele kotów często mają wielki dylemat – jak dobrze  wybrać drapak dla kota? Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonany jest drapak – musi on być w pełni bezpieczny dl naszego pupila, niezagrażający jego zdrowiu. Wybierajmy drapaki zrobione z naturalnego drewna, sizalu czy grubej ekologicznej tektury – żadnych tworzyw sztucznych!

Nie bez znaczenia jest rozmiar drapaka – tutaj główna zasada to: im większy tym lepszy. Rozbudowana konstrukcja zapewnia nie tylko dużo powierzchni do ostrzenia pazurków, ale także umożliwia wyposażenie drapaka w dodatkowe atrakcje – domki, hamaki, legowiska.  Kot będzie zachwycony możliwością wylegiwania się na poszczególnych pięterkach drapaka. Wyższy drapak oznacza wyższe legowisko – koty uwielbiają wysoko umieszczone platformy – mogą z nich obserwować całe otoczenie. Warto zwrócić uwagę na rozmiar miejsc do leżenia – muszą być one dopasowane do kota, za małe legowiska mogą go tylko zniechęcić do korzystania z drapaka. Oczywiście, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, mały drapak też spełni swoją rolą – pamiętaj tylko o tym, aby był on min. 10 cm wyższy niż kot – zwierzę musi mieć możliwość swobodnego rozciągnięcia łap w górę. Wysoki drapak dla kota będzie idealnym rozwiązaniem dla dużych kotów.

Wytrzymałość i solidność wykonania drapaka to kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę. Drapak musi być wystarczająco ciężki i dobrze skonstruowany – tak, aby się nie chwiał i nie przewrócił, czym może przestraszyć kota, wyrządzić mu krzywdę i zniszczyć nam mieszkanie. W przypadku pionowego drapaka warto wybrać duże, ciężkie podstawy lub mocowanie do ściany albo do sufitu.  Mocowanie do ściany sprawdzi się też jeśli nie dysponujemy wielkim mieszkaniem i mamy dość mało miejsca – taki drapak nie zabiera zbyt wiele przestrzeni.  Przy zakupie drapaka poziomego również wybierajmy ten, który jest dość ciężki i nie będzie się przesuwał przy zabawie.

Warto poświecić trochę więcej czasu na wybór drapaka. Odpowiednio wybrany drapak to dla kota idealny plac zabaw, a dla nas inwestycja na kilka lat.

Doskonałe drapaki dla kota (około 100 produktów).

Drapaki dla dużego kota (160 – 220 cm).