Jaki rozmiar kuwety dla kota? Poradnik

Jaki rozmiar kuwety dla kota? Poradnik

Jeżeli jesteś opiekunem kota lub planujesz posiadać kota w przyszłości, z pewnością wiesz, iż to kuweta jest podstawą każdej wyprawki dla twojego pupila. Jest to rzecz absolutnie niezbędna, bez której zarówno kot, jak i jego opiekun nie mogą się obejść. Z tego względu, przed kupnem kuwety warto zastanowić się, czym kierować się przy jej wyborze, aby była ona najlepszym rozwiązaniem dla twojego kota. Nie ma żadnych wątpliwości, iż odpowiednio dobrana kuweta to taka, która posiada właściwy rozmiar, który ułatwi kotu z codziennie korzystanie z niej. W przypadku, jeżeli kocia kuweta nie będzie przemyślanym zakupem, może doprowadzić to do zniechęcenia twojego pupila do jej używania, a tobie przysporzyć nie lada problemów.

Jakie są rodzaje kuwet dla kota?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kuwet, które można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim, najbardziej klasyczny podział, czyli kuwety otwarte i kuwety kryte oraz kuwety niskie oraz wysokie. Jeżeli chodzi o materiał, z którego została wykonana kuweta, dostępne są kuwety plastikowe oraz bardzo polecane, kuwety ceramiczne. Dodatkowo, ostatnimi czasy ogromna popularność zyskują tzw. kuwety samoczyszczące oraz kuwety z filtrem węglowym.

Jak wybrać odpowiednią kuwetę dla Twojego kota?

Podczas wyboru odpowiedniego rodzaju kuwety dla twojego pupila, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozmiar oraz wiek kota. Zasadą jest, że najlepsza kuweta dla kota musi być dla niego zarówno komfortowa jak i odpowiednio duża. Ważnym, a często pomijanym szczegółem jest również trafny wybór miejsca w pomieszczeniu, gdzie kuweta będzie stała. Znając naturę oraz charakter naszego kota, powinnyśmy wybrać takie miejsce, w którym kot będzie czuć się pewnie oraz swobodnie. Stanowczo odradza się ustawianie kuwety w pobliżu kocich misek.

Jak łatwo się domyślić, w przypadku małych kociaków, należy wybrać kuwetę niewielkich rozmiarów, koniecznie z niskim wejściem, aby ułatwić maluchowi korzystanie z niej. Większe kuwety zarezerwowane są zdecydowanie dla dorosłych kotów. W przypadku dorosłych kotów dominuje zasada, że im kuweta jesz większa, tym jest bardziej komfortowa dla kota. Wybór kuwety z niskim wejściem będzie również odpowiedni dla starszych, schorowanych kotów, które mogą mieć problemy z poruszaniem się. Rozmiar ma w przypadku wyboru kuwety ogromne znaczenie, ponieważ nasz kot, podczas korzystania z niej musi przede wszystkim czuć się swobodnie. Jeżeli tak będzie, możemy mieć pewność, że nie będzie on załatwiał swoich potrzeb w innych, często nieodpowiednich miejscach w domu. Przykładowo, jeżeli nasz pupil uzna, że kuweta jest dla niego za mała, wtedy jego wybór może paść na podłogę obok kuwety.

Podsumowując, zakup odpowiedniej pod względem rozmiaru, kuwety dla kota musi być przemyślanym zakupem, podczas którego należy wziąć pod uwagę powyższe czynniki, tak aby ułatwić swojemu mruczkowi korzystanie z niej.