Karma hypoalergiczna dla kota

Karma hypoalergiczna dla kota

Mogłoby się zdawać, że alergia występuje wyłącznie u kotów rasowych i że problem nie dotyczy typowych dachowców. Nic bardziej mylnego, choć dziedziczenie alergii jest faktem. Nie tylko koty rasowe są rozmnażane w wąskim gronie. Koty wolnożyjące najczęściej zajmują określony teren i rozmnażają się między sobą. Nasza rozwijająca się cywilizacja wcale nie ułatwia sprawy. Tak właściwie trudno stwierdzić, dlaczego akurat ten osobnik ma uszkodzony system immunologiczny. Zanieczyszczenie powietrza, środki chemiczne, można by deliberować, co do przyczyn stanu chorobowego u Naszego pupila.

Alergia to patologiczna, nieprawidłowa reakcja organizmu na obce cząsteczki zwane alergenami. Prowadzi do wytworzenia swoistych przeciwciał klasy IgE i uwolnienia substancji odpowiedzialnych za eliminację stanu zapalnego.

Dlaczego jedne koty są alergikami, a inne nie? Do końca nie wiadomo. Najprawdopodobniej winna jest genetyka. Skłonność do alergii można, bowiem odziedziczyć po rodzicach, a nawet po dziadkach.

Podstawą w leczeniu jest zastosowanie odpowiedniej diety. Warto sięgnąć po specjalne, odpowiednio skomponowane karmy hypoalergiczne zawierające białka hydrolizowane, które nie uczulają oraz składniki łagodzące stany zapalne i zmniejszające swędzenie. Karmy te są poddane odpowiedniej obróbce technologicznej, która zmniejsza ryzyko pojawiania się alergii. Są też bogate w niezwykle ważne kwasy omega-3 oraz omega-6, odpowiedzialne za wzmocnienie i odżywienie skóry oraz sierści.

Istnieją również weterynaryjne karmy hipoalergiczne dla kotów, które mają wspomagać leczenie alergii. Słowo hipoalergiczna oznacza – niewywołująca alergii.

Koty cierpią najczęściej na alergię pokarmową lub nietolerancją pokarmową. Choć to nie to samo, w obu przypadkach trzeba zacząć podawać karmę hypoalergiczną dla kotów w celu złagodzenie objawów. Dolegliwości te są ściśle powiązane z predyspozycjami genetycznymi do nadwrażliwości na niektóre pokarmy. Nasze pupile mogą być uczulone na wołowinę, mięso kurczaka, ryby, jaja kurze czy mleko. Na występowanie alergii mogą wpływać zawarte w gotowych karmach barwniki, konserwanty oraz polepszacze smaku.

Żeby uniknąć komplikacji wywołanej przez alergię, przede wszystkim musimy obserwować ulubieńca i wychwytywać niepokojące objawy:

Do podstawowych jej objawów zalicza się:

  • silny świąd,
  • zmiany skórne w postaci zaczerwienienia, łupieżu, pokrzywki, strupków,
  • zdarza się opuchlizna wokół pyszczka,
  • potrząsanie głową i częste drapanie się, szczególnie w okolicach głowy i uszu,
  • intensywne wylizywanie, mogące prowadzić do powstawania ran lub miejscowego łysienia,
  • zły stan sierści,
  • osowiałość.

Dodatkowo kot cierpiący na alergię pokarmową może mieć nawracające stany zapalne uszu, warg, opuszek łap i przestrzeni między opuszkami oraz gruczołów około odbytniczych. Przy silnej alergii zdarzają się także problemy z oddychaniem i kaszel.

Niemożliwe jest całkowite wyleczenie alergii, zwykle trwa ona do końca życia, niekiedy tylko objawy mogą ulec wygaszeniu. W sytuacji nasilenia objawów wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, a chorego kota odseparowuje się od alergenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *