Kiedy wybrać niską kuwetę?

Kiedy wybrać niską kuwetę?

Wybór kuwety jest niezwykle ważny. Jeśli kocia toaleta będzie zbyt mała lub za wysoka to nasz pupil szybko się do niej zniechęci i zacznie załatwiać swoje potrzeby w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dobrze dobrana kuweta zapewnia kotu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku i rozmiaru kota tak, aby zapewnić mu swobodę korzystania z niej.

Na rynku jest dostępnych wiele kuwet. Kryte, odkryte, narożne, samoczyszczące, z filtrem… Są też kuwety z niskim rantem. Dla jakich kotów są odpowiednie i kiedy należy je wybrać?

Młode kotki i kocięta – wysoki brzeg często utrudnia korzystanie z kuwety i po prostu do niego zniechęca. Kocięta mają krótsze łapki niż koty dorosłe, dlatego obniżona kuweta jest dla nich świetnym rozwiązaniem. Warto zwrócić na to szczególną uwagę w przypadku nauki korzystania z kuwety. Koty wtedy dopiero zapoznają się z kuwetą, a więc łatwy dostęp do środka jest bardzo ważny. Niechęć kota do kuwety nie jest pomocna przy nauce kuwetowania i na pewno nam w tym procesie nie pomoże.

Koty w podeszłym wieku – starsze koty mogą mieć pewne problemy z poruszaniem się, przeważnie cierpią już z powodu chorób starczych – reumatyzm, ból kręgosłupa czy też bóle stawów. Jeśli kuweta dla kota będzie za wysoka i będzie im sprawiała problemy z dostaniem się do środka, to koty szybko połączą ból z korzystaniem z kuwety i przestaną załatwiać w niej swoje potrzeby. Pamiętajmy o specjalnych potrzebach kocich seniorów i wybierajmy dla nich kuwety z niższym brzegiem, aby zapewnić im zasłużony komfort na stare lata.

Koty chore i po operacjach – dla kotów po operacjach lub cierpiących z powodu różnych dolegliwości wskakiwanie do wysokiej kuwety będzie stanowiło problem. Będzie sprawiało im to ból, który będą kojarzyły z kuwetą, a więc szybko przestaną z niej korzystać. Niskie kuwety ułatwią im dostęp do toalety, co sprawi, że poczują się one swobodniej i bezpieczniej. Nie zapominajmy o specjalnych potrzebach zdrowotnych naszych pupilów.

Koty z nadwagą – kocia otyłość może znacznie ograniczać mobilność i możliwości ruchowe. Jeśli nasz kot ma kilka zbędnych kilogramów i ciężko mu się wskakuje do wysokiej kuwety to nie zmuszajmy go do tego na siłę, na pewno mu to nie pomoże. Z całą pewnością ucieszy się z kuwety o niższych brzegach, z której będzie o wiele chętniej korzystał. Będzie mógł swobodnie i komfortowo załatwiać swoje potrzeby.

Idealna w takich przypadkach będzie kuweta Savic Gizmo – ma specjalnie obniżone wejście (ok.8,5cm), ale podwyższone ściany boczne, które stanowią ochronę przed rozsypywaniem żwirku. Polecić możemy również kuwetę Simon’s Cat – jest dość niska i nie posiada żadnych dodatków w postaci schodów lub pokryw, więc będzie idealna dla kotów, dla których wysokość może stanowić problem.

Pamiętajmy o tym, że każdy kot ma swoje potrzeby, a naszym zadaniem jest dostosowanie do nich jego otoczenia. Jednym z podstawowych elementów jego otoczenia jest kuweta – dobrze dobrana zapewni mu radość, komfort i poczucie bezpieczeństwa!