Zalety niskiej kuwety dla kota

Zalety niskiej kuwety dla kota

Kuweta to obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania, w którym znajduje się kot. Dobrze dobrana zapewni mu komfort – będzie chętnie używanym miejscem do załatwiania kocich potrzeb i da mu poczucie bezpieczeństwa.

Istnieje wiele rodzajów kuwet. Jedne są wysokie i kryte, inne niskie, odkryte. Które są najlepsze? Wszystko zależy od naszego pupila. Wybierając odpowiednią kuwetę, należy wziąć pod uwagę rozmiar kota i jego specjalne potrzeby, np. związane z jego stanem zdrowia lub wiekiem.

W tym artykule skupimy się kuwecie z obniżonym rantem. Jakie są zalety niskiej kuwety dla kota?

Przede wszystkim, jest ona idealna dla małych kociąt, którym pokonywanie wysokości może jeszcze sprawiać problemy. Początki są zawsze ciężkie – utrzymywanie czystości w przypadku młodych kotków może sprawiać wiele trudności. Odpowiednio dobrana, niska kuweta ułatwi ten proces – kocięta będą chętniej z niej korzystały i po prostu szybciej się do niej przyzwyczają.

Nauka zachowywania czystości, niezależnie od wieku kota, może być trudnym i długim procesem.  Niska kuweta doskonale sprawdzi się w nauce kuwetowania. Ułatwi ona kotu dostęp do toalety, dzięki czemu szybciej nauczy go korzystania z niej. Wysokie brzegi podczas nauki mogą utrudniać zadanie i skutecznie zniechęcić kota do załatwiania swoich potrzeb w kuwecie.

Kuweta z obniżonym rantem jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla starszych kotów, które mogą mieć problemy z pokonaniem wysokich brzegów ze względu na typowo starcze choroby – bóle stawów i kręgosłupa, reumatyzm. Bardzo ważne jest, aby zapewnić kotu na starość specjalne udogodnienia dostosowane do jego potrzeb, tak aby korzystanie z toalety nie sprawiało mu dodatkowego bólu. Koci senior na pewno nam za to podziękuje i będzie szczęśliwy mimo upływających lat.

Niska kuweta jest polecana też dla kotów schorowanych, otyłych lub tych po operacjach. Niskie brzegi skutecznie ułatwią korzystanie z toalety, nie sprawiając kotu przy tym dodatkowych nieprzyjemności, a przecież zapewnienie spokoju i komfortu w przypadku choroby jest niezwykle ważne.

Podsumowując, największą zaletą niskiej kuwety jest ułatwienie dostępu wszystkim kotom, które z jakiegoś powodu mogą mieć problem z pokonywaniem wysokości. Brak trudności z dostaniem się do środka sprawia, że kot chętniej korzysta z kuwety, nie załatwia swoich potrzeb poza nią. Jest w stanie bezpiecznie i swobodnie się do niej dostać, nie kojarzy mu się z bólem lub przeszkodą, którą musi pokonać.

Wśród kuwet z obniżonym wejściem można wyróżnić:

Savic Aseo XXL – duża, przestronna kuweta ze specjalnie obniżonym brzegiem przy wejściu, odpowiednia dla kociąt i seniorów. Boczne ściany są odpowiednio podwyższone, więc chronią przed wydostaniem się żwirku na zewnątrz.

Trixie Cleany Cat – bardzo praktyczna kuweta z szerokim rantem, ale jednocześnie z obniżonym wejściem, a więc idealna dla kotów, które mają trudności z wysokimi ścianami. Jest bardzo stabilna, dodatkowo posiada antypoślizgowe stopki.