Koci behawiorysta

Koci behawiorysta

Świadomość odnośnie do potrzeb naszych mniejszych przyjaciół wśród właścicieli zwierząt nieustannie rośnie. Podobnie jest z poczuciem odpowiedzialności za los pupila. Nic dziwnego, w końcu większość ludzi odnajduje w psach i kotach bratnie dusze, przyjaciół traktując czworonogi na równi z innymi członkami rodziny. W związku z tym, że coraz bardziej troszczymy się o dobro naszych futrzanych podopiecznych coraz większym zainteresowaniem cieszą się wizyty u zoopsychologów. 

Popyt na usługi terapeutyczne dla zwierząt powoduje z kolei wzmożone zainteresowanie możliwościami zdobywania kwalifikacji umożliwiających pracę jako koci behawiorysta. Cena kompleksowej usługi obejmującej wywiad wstępny, obserwację, wizyty domowe oraz część szkoleniową zarówno dla kota, jak i właścicieli waha się w przedziale 3-5 tys. złotych- zatem nic dziwnego, że niektórzy miłośnicy zwierząt decydują się pójść tą konkretną ścieżką kariery i zostać pełnoetatowym psim lub kocim psychologiem.  

Zoopsycholog zajmuje się leczeniem stanów lękowych, przyczyn i skutków długotrwałego stresu oraz traum powstałych w skutek przykrych doświadczeń, trudnych warunków bytowych, czy przemocy jakiej doświadczyły zwierzęta ze strony poprzednich właścicieli. Sesje terapeutyczne mogą pomóc zdobyć zaufanie zamkniętego w sobie, czy agresywnego kota, tak aby doświadczone przez los zwierzę mogło odzyskać równowagę psychiczną i powrócić na ścieżkę rozwoju społecznego.  Pomysł z zasięgnięciem porady eksperta od  zwyczajów kotów sprawdzi się w przypadku konieczności adaptacji trudnego zwierzęcia do nowych warunków np. gdy chcemy przyzwyczaić kota do zmian miejsca zamieszkania np. w przypadku kiedy przeprowadzamy się z miasta na wieś i na odwrót. Wizyty pozwalają także zwalczyć agresję w stosunku do ludzi i innych zwierząt oraz są niezbędne w przypadku długotrwałej depresji po kastracji, czy sterylizacji. Oprócz tego behawiorysta dla kotów pomaga w zwalczaniu uciążliwych zachowań takich jak załatwianie się poza kuwetą.  Koty potrafią wylewać swoją frustrację dosłownie i w przenośni na przedmioty i elementy wyposażenia mieszkania z różnych powodów. Od nieodpowiedniego żwirku, po brak atencji ze strony właściciela lub problemy zdrowotne- przyczyn takich poczynań pupila może być mnóstwo. Która z nich dotyczy Twojego zwierzaka? Na to konkretne pytanie odpowie ci specjalista od kociej psychiki.  

Żeby zostać wykwalifikowanym specjalistą od leczenia zdrowia psychicznego zwierząt nie wystarczą jednak same chęci i miłość do czworonogów. Mają one skomplikowaną psychikę dlatego będziesz musiał podjąć się nauki zawodu jakim jest koci behawiorysta. Kurs musi być zgody z ustaleniami oraz wzorami dyktowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nauka składa się z kilku modułów, finisz zdobywania kompetencji następuje po obronie pracy dyplomowej oraz egzaminie. Żebyś mógł pracować jako koci behawiorysta studia weterynaryjne są Ci zbędne.  Jednak możesz wybrać ten kierunek w ramach nauki podyplomowej i uzupełnić swoją wiedzę z zakresu niesienia pomocy zwierzętom o te konkretne kwalifikacje.Jeśli chcesz zacząć pracować jako koci behawiorysta zarobki w tym zawodzie z pewnością pozwolą Ci na utrzymanie siebie oraz rodziny. Pod warunkiem, że włożysz pracę zarówno w przygotowanie się na kursach oraz rozwijanie swojej działalności. Ten rodzaj przedsiębiorstwa nie jest jednak wolny od kosztów pobocznych.

Dlatego zanim zaczniesz zastanawiać się nad pracą w charakterze kociego psychologa musisz ustalić dobry biznesplan, wziąć pod uwagę dojazdy do klientów, czy siedzibę Twojej firmy oraz inne poboczne koszty niesienia pomocy czworonożnym przyjaciołom.