Zabezpieczenie balkonu dla kota

Zabezpieczenie balkonu dla kota

Koty to ciekawskie i kochające wolność zwierzęta. W związku z tym, że obecnie na zewnątrz czyha na nie mnóstwo niebezpieczeństwa rzesza odpowiedzialnych właścicieli kotów decyduje się na zabezpieczenia drzwi okien i balkonów, tak aby sprytny pupil nie zrobił sobie krzywdy lub zwyczajnie nie zwiał gdzie pieprz rośnie.

Otwarte zabezpieczone okno, czy balkon z siatką to doskonałe urozmaicenie kociej codzienności. Z pewnością dbasz o swojego kota, rozpieszczasz go- jednak Twój żyjący w przysłowiowej „złotej klatki” książę, czy księżniczka  w rzeczywistości także powinien mieć szansę na odrobinę swobody, wygrzewanie się w promieniach letniego słonka, czy choćby obserwowanie tego co dzieje się na zewnątrz. Daj mu szansę na swobodne korzystanie z otwartego okna, czy powierzchni balkonu na równi z innymi użytkownikami.

Ciekawskie i zwinne koty bardzo często czają się na odpowiedni moment, gdy któryś z Twoich gości nie domknie drzwi.  Pół biedy jeśli klatka jest zamknięta. Problem pojawia się, kiedy wyjściowe z korytarza w bloku przypadkiem są otwarte i w odpowiedzi na zew wolności Twój kot wybiegnie wprost na parking. Przed takimi sytuacjami ochronić można się zgłębiając ofertę sklepów z akcesoriami dla zwierząt np. specjalne blokady dla zwierząt, czy bramki stanowiące realną przeszkodę dla małego dezertera.

Osiatkowanie balkonu jest konieczne w przypadku zapominalskich właścicieli kotów, którzy mieszkają w wysokich wieżowcach. Chyba nikt z nas nie wierzy w bajki o 9 kocich życiach- koty nie są herosami, a upadek z dużej wysokości może być dla nich niebezpieczny i zabójczy tak samo jak dla innych zwierząt, w tym ludzi.

Przy zakładaniu zabezpieczeń na balkon trzeba brać pod uwagę przede wszystkim dobro zwierzęcia. Pupil nie może mieć możliwości wypaść poza barierkę, czy zaklinować się pomiędzy zabezpieczeniami, a wyposażeniem balkonu.  Barierki i parapety zabezpiecza się zazwyczaj za pomocą dość miękkiej siatki z dużymi oczkami, ale wybór moskitier dla kotów jest naprawdę szeroka.  Ważne jest aby materiał był bezpieczny dla kota oraz ludzkich domowników, a także  dostosowany do jego wagi i odporny na warunki pogodowe.

Jeśli mowa o zabezpieczeniu dolnej części balkonu, czyli  zazwyczaj stosuje się materiały takie jak płachty, wiklinowe lub drewniane maty, blachy, czy giętkie płyty plastikowe, które przeplata się przez szczeble balustrady. Na rynku dostępne jest mnóstwo rozwiązań, które z pewnością będą zgodne z gustem właściciela oraz wystrojem balkonu, czy tarasu.

Po zadbaniu o bezpieczeństwo kota w trakcie wizyt na balkonie warto pomyśleć także o jego wygodzie. Stwórz swojemu pupilowi kącik, ze specjalnym legowiskiem, dostępem do cienia oraz wody i jedzenia, tak aby mógł poczuć się jak pełnoprawny domownik, korzystając z widoku za oknem bez ograniczeń.  Wystarczy zabawka, kocyk, poduszka dla kota, miski, ważne jest także sprawdzenie czy rośliny, które posiadasz na balkonie nie są przypadkiem trujące.