Kot sam w domu

Kot sam w domu

Koty to zdecydowanie mniej atencyjni towarzysze życia niż psy. Podczas kiedy wesołe, szczekające czworonogi po swoich przodkach odziedziczyły zamiłowanie do stadnego życia- koty po prostu uwielbiają mieć czas dla siebie, a częstotliwość ich interakcji z domownikami w dużej mierze uzależniona jest od indywidualnych potrzeb danego osobnika.  Dlatego te tajemnicze zwierzęta znacznie częściej wybierane są przez osoby samotne lub zapracowane, które nie mogą poświęcić sporej ilości czasu na opiekę nad pupilem.

W związku z tym, że większość nas nie może sobie pozwolić na wylegiwanie się na kanapie przez cały dzień na wzór miauczącego pupila, nie jest możliwe, aby kot przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę ciągle przebywał pod opieką człowieka. Nie ulega jednak  wątpliwości, że mały kot sam w domu będzie potrzebował nieco czasu, aby móc stopniowo przyzwyczajać się do coraz dłuższych absencji właściciela. Dorastającego kociaka można obserwować przez zainstalowaną w domu kamerę, tak aby mieć pewność, że radzi sobie z samotnością.

 W związku z tym, że domowe drapieżniki znacznie bardziej cenią sobie prywatność oraz indywidualizm nie ma wyraźnych przeciwwskazań przed tym, aby był kot sam w domu w czasie pracy.  Przed wyjściem trzeba jednak pamiętać o wyczyszczeniu kuwety, nakarmieniu zwierzaka oraz pozostawieniu mu wystarczającej ilości wody- tak, aby niczego mu nie zabrakło podczas Twoich obowiązków zawodowych.  W przypadku kotów, które często korzystają z kuwety warto jest uzbroić się w więcej niż jeden pojemnik tak, aby uniknąć niespodzianek w miejscach do tego nie przeznaczonych. Może zdarzyć się tak, że pupil wbrew powszechnemu przekonaniu będzie cierpiał i dość emocjonalnie reagował na samotność. Zarówno w tym przypadku jak i w sytuacji, kiedy opiekun długo pozostaje poza domem warto uzbroić czworonoga w interaktywne zabawki dla kotów, które pomogą im spędzić trudny dla nich czas na zabawie. 

Większość właścicieli kotów nie wyobraża sobie zostawić zwierzaka samego w domu na dłużej niż 8 godzin. W rzeczywistości- oczywiście od czasu do czasu można dopuścić, żeby został kot sam w domu na 3 dni. W sytuacji kilkudniowej nieobecności właściciela trzeba zadbać o to, aby pupil miał zapewnioną odpowiednią ilość pokarmu oraz wody. Warto także poprosić kogoś znajomego, aby złożył zwierzakowi wizytę i posprzątał jego kuwetę. 

Twój kot sam w domu przez tydzień?- w sytuacji podbramkowej i odpowiednim przygotowaniu to przedsięwzięcie ma szansę się udać. Jednak dla bezpieczeństwa przedmiotów domowego użytku i komfortu zwierzęcia warto poprosić o pomoc sąsiada lub przyjaciela. Wystarczy, aby raz na 2 dni Twój wysłannik zjawił się w domu, uzupełnił zwierzakowi miski  z wodą i pokarmem i oczywiście wyczyścił kocią toaletę. W trosce o zachowanie zdrowia psychicznego pupila w dobrej kondycji warto po raz kolejny przemyśleć zakup zabawek interaktywnych.

Nawet z dużym zapasem, jedzenia, wody i żwirku w kuwecie większość ekspertów odradza zostawianie czworonogów na pastwę samych siebie na dłużej niż kilka dni. Kot sam w domu przez 2 tygodnie?- zapewne przeżyje, jednak możesz mieć pewność, że wpłynie to niekorzystnie na psychikę, a co za tym idzie późniejsze zachowanie zwierzęcia.  

Przed każdym wyjściem z domu odpowiedzialny i kochający koci opiekun powinien zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia. Oprócz spraw bieżących takich jak: jedzenie, picie, czy rozrywka zwierzęcia, koniecznie trzeba zabezpieczyć okna oraz drzwi oraz schować wszystkie przedmioty codziennego użytku, którymi mógłby zainteresować się znudzony samotnością pupil.